Cumhurbaşkanı Aliyev: “Zengilan işgalden kurtarıldı”

Azerbaycan ordusunun 27 yıl sonra Zengilan kentini Ermenistan’ın işgalinden kurtardığını duyuran, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa seslendi. Ermenistan’a karşı verilen mücadelede yaşananları anlattan Aliyev’in konuşmasından satır başları şöyleydi:

Her gün şehirlerimiz düşman ateşine maruz kalıyor. Bu namert saldırılara en çok maruz kalan yer Terter ilidir. Aynı zamanda Ağdam, Goranboy, Ağcabedi ve diğer şehirlerimize düşman tarafından saldırı yapılıyor.

Savaş meydanında mağlubiyete uğrayan düşman, bizi durdurmak için sivilleri katlediyor. 30 yıldır bizim topraklarımızda oturup bize meydan okumaya çalışıyorlar. İşgal edilen topraklarda tüm binalar tahrip edilmiş; tarihi abidelerimiz, mescitlerimiz, kabirlerimiz talan edilmiştir. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.

Onlar, bu toprakları ebediyen işgal edebileceklerini zannediyorlar; şehirlerimizin isimlerini, sınırlarını değiştiriyorlar. Bizim topraklarımızı Ermenileştirmek istiyorlar, ama bunda başarılı olamadılar.

“ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK”

Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Azerbaycan halkının iradesini kıramadılar. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz, barış içinde yaşayacağız.

Statükoyu savaş alanında Azerbaycan değiştirmiştir. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. İşgalden sonra dünyaya gözünü açanlar da ata yurduna döneceği günü bekledi.

Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.

Ermenistan’ı destekleyenlerin ne aklı var ne de vicdanı.

Ermenistan’ın 241 tankı, 70 grand füzesi imha edildi. 39 tankına el konuldu. Düşmanın 4 adet S-300 füze sisteminin kullanılamaz hale getirildi.

Aliyev işgalden kurtarılan bölgeleri sıraladı:

Fuzuli ili: Dörtçınar, Kürtler, Yukarı Abdurrahmanlı, Kargapazar, Aşağı Veyselli, Yukarı Aybasanlı köyleri;

Cebrail ili: Sarafşa, Hasankaydı, Fuğanlı, İmambağı, Taş Veyselli, Aktepe, Yarahmetli köyleri;

Hocavent ili: Ağcakent, Mülküdere, Taşbaşı, Güneşli (Güneşli köyünün eski adı Noraşendi), Veng köyleri. Veng köyüne yeni Azerbaycan ismi veriyorum. Bundan sonra Veng köyünün ismi Çınarlı köyü olsun. İsmi mübarek olsun!

Zengilan ili: Havalı, Zerneli, Memmedbeyli, Hekeri, Şerifan, Muğanlı köyleri ve Zengilan kenti! Zengilan bizimdir! Karabağ bizimdir!

 

www.yenicag.info

631