Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Uzaya kendi aracımızı, bilim insanı gönderdiğimizde 'dünyaya mı sığmadınız?' derler"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ek binasıyla Çayeli Eğitim Fakültesi ek binası açılışında konuştu. Erdoğan konuşmasında, uzay programıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ek binasıyla Çayeli Eğitim Fakültesi ek binası açılış programına katıldı.

Salı günü açıklanan uzay programıyla ilgili eleştirilere yanıt veren Erdoğan, “Kimi şakaya vurarak kimi de göstere göstere nefretlerini sergilemekten çekinmiyor. Türkiye’nin ilan ettiği her hedefi kahırla karşılayan bu kesimi mazur görmek istiyoruz ama maalesef bu hüsnüniyeti bile hak etmiyorlar. Yarın bir gün uzaya kendi aracımızı, bilim insanı gönderdiğimizde ‘dünyaya mı sığmadınız?’ diyeceklerini şimdiden duyar gibiyim” dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları:

Yaklaşık 6 aylık bir aranın ardından bugün bir kez daha ana baba ocağım, ata yurdum Rize’de olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bir televizyon programında birileri adeta üniversitelerimizin sayıları ile dalga geçerken bir taraftan da şunu söylüyordu. “Bugün profesörü olmayan üniversiteler var, bunlarla mı övünüyor?” diyor. Az önce Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ndeki profesör sayısını rektörümüzden duyunca, kulakları olup duymayanlar inşallah duymuşlardır diye temenni ediyorum. 100’ün üzerinde profesörü olan, bir o kadar doçenti olan vs.

Denizin üzerinde yapılan Rize-Artvin Havalimanı’nda yarın inceleme yapacağız.

“UZAYA KENDİ ARACIMIZI, BİLİM İNSANI GÖNDERDİĞİMİZDE ‘DÜNYAYA MI SIĞMADINIZ?’ DİYECEKLERİNİ DUYAR GİBİYİM”

Kimi şakaya vurarak kimi de göstere göstere nefretlerini sergilemekten çekinmiyor. Türkiye’nin ilan ettiği her hedefi kahırla karşılayan bu kesimi mazur görmek istiyoruz ama maalesef bu hüsnüniyeti bile hak etmiyorlar. Yarın bir gün uzaya kendi aracımızı, bilim insanı gönderdiğimizde ‘dünyaya mı sığmadınız?’ diyeceklerini şimdiden duyar gibiyim.

Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına da girecek, uzaya da gidecek, bölgesel ve küresel lider ülke de olacak, biz inanıyoruz.

“BORÇLANMA” TARTIŞMASI

Bunların en büyük marifeti yatırım yapmama, temel atmama, borç bulma törenleri olmuştur. Olmayan işleri sahiplenip icraat açıklarını kapatmaya çalışıyorlar. Hiçbir belediye Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın olurunu almadan tahvil çıkaramaz. Cumhurbaşkanı’nın onayı olmadan tahvil çıkaramaz, yurt dışından borçlanamaz. Geçenlerde ana muhalefetin başındaki zat ‘biz şu kadar ucuz faizle yurt dışından borçlanma yaptık’ diyor. Hazine ve Maliye Bakanlığımız bunun nasıl bir yalan olduğunu belgeleri ile açıkladı. Yalana gerek yok, dürüst ol. Ana muhalefetin başındaki bir zatsın, yakışmıyor. İstanbul’da 40 bin talbet dağıtmakla övünüyor. MEB’in 2 milyonu aşkın tableti bir kenara bırakıyorum, Şahinbey İlçe Belediyesinin dağıttığı 50 bin tableti kimse görmek istemiyor.

“DEMEK Kİ BİR YERLERDE BİR ŞEYLER EKSİK”

Tüm baskılara rağmen ailemize, inancımıza, kültürümüze sahip çıktık. Ayasofya’dan başörtüsüne, kamuya girişten iş dünyasına kadar her alanda süren bu mücadele hepimizi hem yetiştirdi hem diri tuttu. Pek çok sıkıntılı görüntü ile karşı karşıyayız. Demek ki bir yerlerde bir şeyler eksik. O eksikleri gidermemiz lazım. Önümüzdeki dönem, aileden eğitim öğretime, kültürden sanata, tüm bu alanları önceliklerimizin en başına alacağız. Bu konuda en büyük desteği de akademi dünyamızdan bekliyoruz.

www.yenicag.info

313