Darhan Kıdırali Azerbaycan Eğitim Bakanı Emrullayev ile görüştü

Bugün Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Emin Emrullayev ile telefonda görüştü.

Akademi Başkanı Darhan Kıdırali, Emin Emrullayev’i Azerbaycan’ın Milli Eğitim Bakanı olarak atanması dolayısıyla kutlayarak, yeni görevi ve yeni eğitim yılında başarılar diledi.

Bu arada belirtmek gerekir ki, bu yıl Uluslararası Türk Akademisinin Bilim Kurulu dönem başkanlığını Azerbaycan devralarak, etkin bir şekilde faaliyet gerçekleştirmektedir.

Görüşme esnasında taraflar, dünyaya yayılan salgının olumsuz etkilerine bakmaksızın yapılmakta olan çalışmaları müzakere ettiler, bilim ve eğitim alanında ileride yapılacak ortak projeler konusunu ele aldılar.

Bununla birlikte, Ekim aynın başlarında Adurrahim Bey Hakverdiyev’in doğumunun 150. yıldönümü ve Üzeyir Hacıbeyli’nin doğumunun 135. yıldönümü dolayısıyla bir uluslararası çevrimiçi (online) konferans düzenleme konusunda anlaştılar.

Bu arada Emin Emrullayev Akademi Başkanının büyük düşünür Farabi’nin doğumunun 1150. yıldönümüne ithafen Kasım ayında Kazakistan’da düzenlenecek uluslararası konferansa davetini kabul etti.

Aynı zamanda Emin Emrullayev Ekim ayında Uluslararası Türk Akademisi Bilim Kurulunun olağan toplantısının yapılmasını teklif etti. Görüşme sonunda Azerbaycan’ın Milli Eğitim Bakanı Uluslararası Türk Akademisinin faaliyetlerini çok takdir ettiğini belirtti.

www.yenicag.info

849