Denizli liselerinde Türk dünyasının Nevruz gelenekleri tanıtıldı

Denizli’nin Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi ve Pınar Baha Abalıoğlu Anadolu Lisesinde Türk dünyasının Nevruz geleneklerinin tanıtımı yapıldı.

20 Mart tarihinde Pamukkale Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Soner Sağlam ve doktora öğrencileri – Azerbaycan’dan Akil Bekir, Kırgızistan’dan Akmaral Şeyşenbekova ve Mahabat Akılbekova, Türkmenistan’dan Sedef Ayverdiyeva ve Güney Türküstan’dan Nuryağdı Nur, Mustafa Kaynak Anadolu Lisesinde düzenlenen etkinliğe katıldılar.

Türk dünyasında Nevruz gelenekleri hakkında konuşma yapan Doç. Dr. Soner Sağlam, Nevruz Bayramının tarihi, Türk kültüründeki yeri ve önemine dikkat çekti, kutlamalara ilişkin genel bilgiler verdi. Soner Sağlam, Nevruz Bayramının Türkiye’de de yaygın kullanılmasının ve bu Türk geleneğine sahip çıkılmasının öneminin altını çizdi.

Daha sonra Akil Bekir, Akmaral Şeyşenbekova, Mahabat Akılbekova, Sedef Ayverdiyeva ve Nuryağdı Nur tarafından ülkelerinde Nevruz Bayramının nasıl kutlandığına dair sunum yapıldı.

21 Mart’ta ise Bölüm Doktora Öğretim Üyesi Mehmet Sarıköse ve Türk dünyasından olan doktora öğrencileri – Akil Bekir, Akmaral Şeyşenbekova, Feyzulla Töltay (Kazakistan) ve Nuryağdı Nur, Pınar Baha Abalıoğlu Lisesinde düzenlenen Nevruz etkinliğine katıldılar.

Mehmet Sarıköse konuşmasında Nevruz Bayramımın Türkler için öneminden ve Ergenekon ile bağlantısından bahsederek Türk cumhuriyetlerindeki kutlamalar arasında farklılıklara değindi. Sarıköse, Türkiye’de de Nevruz Bayramının yaygın kutlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Bölüm doktora oğrencileri de Nevruz Bayramı kutlamaları hakkında sunum yaparak ülkelerine has geleneklerle ilgili bilgi verdiler.

Etkinlik, lise bahçesinde düzenlenen Nevruz kutlamaları ile devam etti.

www.yenicag.info

451