"Devlet, vatandaşını zor durumda bırakmayacaktır" - Cumhurbaşkanı Mirziyoyev

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, “Bugüne kadar 33 kişi karantina kurallarını ihlal etti. Karantina zamanı ülkede 24 kitlesel tören düzenlendiği tespit edilmiş. Tüm halkın sağlığını tehdit eden böyle kural ihlallerine karşı gereken neyse yapılacaktır.” dedi.

Bugün Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev başkanlığında koronavirüsün neden olduğu krize karşı önlemlerin alınması ve girişimcilere devlet desteği sağlanması konulu videokonferans düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Özbekistan`da koronavirüsle ilgili son durumu paylaştı ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı verdi:

“Bugün tüm dünya zor bir zamandan geçiyor. Ülkemizde mevcut durumu stabilize etmek için tüm önlemler alınmaktadır. Ülkemizde 221 kişide koronavirüs tespit edilmiş. Ne yazık ki, gerekli tüm müdahelelerin yapılmasına rağmen iki hasta hayatını kaybetti. Kendi adıma ve halkımızın adından hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

Mirziyoyev, devletin aldığı tedbirlerin sonuç verdiğini bildirdi ve alınan önlemlere destek olduğu için halka teşekkür etti:

“Şunu da belirteyim ki, bugün aldığımız tedbirler sonuç veriyor. 25 hastamız tam olarak sağlığına kavuştu. Bu savaşta ön sırada yer alan tüm sağlık görevlilerine ve doktorlara şükranlarımı iletiyorum. Aziz halkmıza da bizi anladığı ve desteklediği için minnettarım.”

Karantina kuralarına uymayanların da olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, “Bugüne kadar 33 kişi karantina kurallarını ihlal etti. Karantina zamanı ülkede 24 kitlesel tören düzenlendiği tespit edilmiş. Tüm halkın sağlığını tehdit eden böyle kural ihlallerine karşı gereken neyse yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Halka birlik olma çağırısında bulunan Cumhurbaşkanı, devletin vatandaşları zor durumda bırakmayacağının altını çizdi:

“Bu sınav günlerinde bizim her birimiz – her Özbek, her kurum ve temsilciler bir yumruk gibi davranmalıyız. Her şeyden önce biz kendi ailemizi, evimizi, mahallemizi koronavirüsten korumalıyız.  Eğer bir olursak, sabırlı davranırsak ve doktorların tavsiyelerine uyarsak, tez bir zamanda hastalık üzerinde zafer kazanacağız.

Halkımız, tarih boyunca Yüce Allahın yardımı ve kendi gücü, bilgeliyi sayesinde çok zorlukların üstesinden gelmiş bir halktır. Bügün hiç kuşkunuz olmasın ki bir kimse bile devletin dikkat ve ilgisinden kenarda brakılmayacaktır. Yüce Allah, hepimizi, tüm halkımızı ve insanlığı bu beladan kurtarsın.”

Agil Bekir

www.yenicag.info

237