Donald Trump, ABD yönetimini kimlere emanet etti?

On dört milyarderin bulunduğu 20 kişilik yönetim kademesinin özelliklerini Rusya’nın Kommersant medya holdingi bünyesinde yayın yapan Vlast (“İktidar”) dergisi irdeledi.

Aleksandr Stasuntsev’in hazırladığı ve Nikolay Zubov’un giriş sözü yazdığı “Trump’ın Yirmiliği” başlıklı yazının özetini okurlarımızla paylaşıyoruz.

George Bush ve Barack Obama dönemindeki yönetim kadrolarının genel özelliklerinin incelendiği yazıda öncelikle şu ayrıntılara dikkat çekilmektedir:

George Bush yönetiminin ikinci döneminde yönetimdeki kadroların %83’nü erkekler,%74’nü beyazlar,%96’sını ise bakanlık deneyimi bulunanlar oluştururken asker kökenli dört politikacıya da koltuk verilmiştir. Barack Obama yönetiminde erkekler %65 ile temsil edilmişler. Obama yönetiminde beyazlar %52’yi oluşturdukları halde dört asker kökenli politikacı da yönetimde kendine yer bulmuştur. 20 Ocak’ta koltuğu devralan Başkan Trump yönetiminde de erkekler ağırlıkta oldukları gibi beyazların orantısı açısından gerek Bush ve gerekse Obama’nın da sollandığını görmekteyiz. Şöyle ki, Trump’ın kurduğu hükümette koltukların %86’ine beyazlar sahip olmuşlar. Bush ve Obama’nın ikişer dönemlik yönetimlerinde hiçbir milyarder yer almazken yeni Başkan Trump yönetimine tamı tamına 14 milyarder girmiş bulunmaktadır.

Yöneticilerin ait oldukları, geçmişteki siyasal kariyerlerinin ve propaganda dönemindeki performanslarının incelendiği yazıda hükumette yer almış kişilerin dikkat çeken özellikleri de ön plana çıkarılmıştır. Örneğin, Başkan danışmanı Jared Kushner’in karakteristik özelliği olarak “İvanka Trump`la evli olması” – notunun düşürülmesidir

.

Veya Başkanın başdanışmanı görevine atanan Steve Bannon’un şimdiye kadar yaptığı en önemli işin – sahibi olduğu Breitbart News yapım şirketini ABD’nin en radikal tutucu medya – iletişim kurumlarından biri haline getirmesi olduğu belirtilmiştir.

Dışişleri bakanı görevine aday gösterildiği halde Senato onayını bekleyen dünya enerji devi Exxon Mobile’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Rex Tillerson’un önemli başarıları sırasına şu not düşülmüştür : “1990’lı yıllarda Exxon’un Rusya temsilcisiyken Sahalin-1 petrol ve doğalgaz yataklarının işletilmesi alanında uluslararası konsorsiyumun kurulması için mühim rol oynamıştır”.

Savunma Bakanı James Mattis’in çalışmaları sırasında Afganistan ve Irak’taki görevler ön plana çıkarılmıştır. General Mattis, Haziran 2003’te Irak’ın Süleymaniye kentinde Türkiye özel tim askerlerinin kafasına çuval geçirme emrini veren kişi olarak tanınıyor.

CİA Başkanlığına atanan 53 yaşlı Mike Pompeo’nun adının 2013 yılında Libya’nın Bengazi kentindeki ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırı soruşturmasıyla ön plana çıktığı vurgulanmıştır.

ABD’nin yeni hükumetininin Rus Vlast dergisindeki tanıtım yazısında Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Tom Price’ın bile cerrahlığın yanı sıra yatırımcı da olduğuna dikkat çekilmiştir.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

686