Dünyanın en büyük güneş enerjisi projesi başladı

Birleşik Arap Emirlikleri denildiğinde ilk akla petrol geliyor. Halen ekonomisinin ana kaynağı petrol olan ülkede, dünyada yaşanacak olan değişim dikkate alınarak yenilenebilir enerji yatırımları yapılmaya devam ediliyor.

Abu Dabi’deki yeni güneş enerjisi projesi ile bir rekora imza atılacak. Emirlik Su ve Elektrik Şirketi (EWEC) isimli şirket tarafından başlatılan Noor Abu Dabi güneş enerjisi santrali projesi tek başına dünyanın en büyüğü.

Zira, 1.18 gigawatt gibi oldukça yüksek kapasitede olan bu projenin en büyük rakibi ABD’de. ABD’deki tesis 569 MW ile yarısına denk geliyor. 90.000 kişiye yeterli güç sağlayan bu projenin, karbondioksit salınımını yılda 1 milyon metrik ton azaltırken, 200.000 otomobilin yoldan çekilmesini denk olduğu belirtiliyor.

BAE’nin güneş enerjisi santralini bir tanıtım aracı olarak kullandığını inkar etmek zor. Emisyonu azaltarak çevreye katkı sağlamasına rağmen, BAE halen petrole aşırı derecede bağımlı. Son zamanlarda petrol üretimini azaltmaktan bahsediyor olsa da, diğer büyük projeler için bir süre daha beklemek gerek.

Kısacası petrol bölgenin en değerli kaynağı olmaya devam etse de, yıllar sonra petrole olan ihtiyacın ciddi oranda azalacağının farkında.

www.yenicag.info

341