Erdoğan: AK Parti devrimci bir partidir  

Genel başkan olarak ilk kez AK Parti grup toplantısında konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “AK Parti, açık söylemek lazım, devrimci bir partidir. Türkiye en cesur, en etkili değişimleri AK Parti döneminde gerçekleştirmiştir” dedi.

Erdoğan’ı Meclis girişinde TBMM Başkanı Hüseyin Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve partililer karşıladı. Genel Başkan sıfatıyla Meclis’e geldiği için Erdoğan için askeri karşılama töreni düzenlenmedi. ​TBMM Başkanı Kahraman’ı makamında ziyaret eden Erdoğan, ardından konuşmasını yapmak üzere AK Parti Grup Salonu’na gitti.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Sizleri en kalbi duygularımla hasretle muhabbetle selamlıyorum. AK Parti Grup Toplantısı’nın ülkemiz, demokrasimiz ve geleceğimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde meydana gelen deprem dolayısıyla bölgede yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.

‘GÜVENLİK GÜÇLERİNE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM’

Türkiye terör örgütleriyle yürüttüğü mücadelesinde önemli mesafeler kaydetti. Son 2 ayda 336 teröristi etkisiz hale getiren güvenlik güçlerimiz 43 de şehit verdi. Terör örgütünün hiç girilmemiş inlerine girip çok sayıda mühimmat ele geçiren ve teröristlere bölgeyi dar eden güvenlik güçlerine şükranlarımı sunuyorum. Tam olarak 1044 gün sonra bu salonda sizlerle beraber olmanın bahtiyarlığını yaşıyorum.

‘KATILAMADIĞIM TOPLANTILARA YILDIRIM KARDEŞİM BAŞKANLIK EDECEK’

Dün genel merkezimizde MKYK toplantısını yaparak MYK’yı belirledik. Bugün de grup toplantısı için Meclis’teyiz. Durmak yok yola devam. Bundan sonra partimizin tüm çalışmalarında beraber olacağız. Bundan sonra işimiz çok daha zor. Grup toplantılarına iştirak etmeye çalışacağım. Ancak Cumhurbaşkanı olarak görevlerim nedeniyle katılamadığım toplantılara Sayın Binali Yıldırım kardeşim başkanlık edecek. Kendisi demokrasi tarihimize altın harflerle yazılacak süreci başarıyla yürüttü. Yıldırım’a yaptığı çalışmalar için şükranlarımı sunuyorum.

AK Parti kendini sürekli geliştirmesine, yenilemesine rağmen çizgisinde en küçük sapmaya meydan vermemiş bir partidir. Yaptıklarımıza baktığımızda bu ülkeye gerçek manada demokrasiyi de cumhuriyeti de refahı da getiren AK Parti olmuştur. Birileri kabul etmeyebilir. Ben sosyal hayatın da matematiği olduğuna inanıyorum. AK Parti demokrattır. Milletin tercihlerini en üstte tutmuştur. AK Parti cumhuriyetçidir. Sadece ve sadece cumhura dayanmış ve tesliml olmuştur. AK Parti milli ve yerlidir.

‘EN CESUR DEĞİŞİMLERİ AK PARTİ YAPTI

AK Parti, açık söylemek lazım, devrimci bir partidir. Batı ne diyordu? ‘AK Parti sessiz bir devrim gerçekleştirdi’ diyordu. Türkiye en cesur, en etkili değişimleri AK Parti döneminde gerçekleştirmiştir. Hak ve özgürlükler konusunda hiç bir dönemde atılamayan adımları atmıştır. Devrimci geçinenlere sesleniyorum. Acaba bu adımları hanginiz attınız? Bizim yavrularımızı üniversitelerden kovan siz olmadınız mı? Nerede özgürlüğünüz? Nerede eğitim, inanç, düşünce özgürlüğü? Özgürlük benim sınıfıma dahil olanlarla olur mantığı yanlıştır.

‘HEDEFİMİZ 80 MİLYONUN GÖNLÜNÜ KAZANMAK’

AK Parti kucaklayıcıdır. Mİlletimizin birliğine bütünlüğüne husumet göstermeyen herkesi kendisinin doğal bir parçası olarak görmüştür. Hedefimiz 80 milyon vatandaşımızın tamamının gönlünü kazanmaktır.
Suriye ve Irak’tan ülkemize gelen 3 milyon kardeşimiz için yaptıklarımızla kıllarını kıpırdaymayan ülkelere insanlık dersi verdik. Türkiye geçtiğimiz yıl yaptığı 5.6 milyar dolarlık insani yardımla tüm dünyaya örnek olmuştur.

​’FETÖ’CÜLERİ İADEYE YANAŞMAZSANIZ YARIN BİZDE OLANI ALAMAYACAKSINIZ’

Dünyaya sesleniyorum eğer FETÖ’cüleri iadeye yanaşmazsanız yarın sizin istediklerinizden bizde olanı alamayacaksınız. Terörle mücadele lokal değildir, uluslararası mutabakatın uygulanmasıdır. FETÖ’cüleri iade ettiniz ettiniz, etmediniz kusura bakmayın gereğini yaparız. Bunları inşallah vatandaşlıktan çıkaracağız.

‘YENİLENME SÜRECEK’

AK Parti’nin devrimci yönü olmasa ayakta kalamazdı. Değişime olan inancımız ve bağlılığımız milletimizle bütünleşmemize imkan veriyor. Her fırsatta bu yenilenmeyi sürdürerek birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

180 GÜNLÜK EYLEM PLANI

Tüm bakanlıklarımızdan 180 günlük eylem planı istedim. 2019 seçimlerine kadar çalışmaları yürütecek bir eylem planı oluşturacağız. Buna ilave olarak 2035 yılını hedef alan bir çalışmaya daha başladık. Yeni Türkiye’nin inşasında omurga görevini yine sizler üstleneceksiniz. 3 Kasım 2019 seçimleriyle birlikte yürürlüğe girecek yeni yönetim sistemi için çok sayıda uyum yasası çıkarılması gerekiyor. Meclis’teki yoğun mesainizi biliyorum ama seçim bölgelerindeki vatandaşlarımızın gönlünü kazanabilecek çalışmaları da yürütebileceğinizi biliyorum. Ramazan ve Kurban bayramlarını çok iyi değerlendirmeliyiz.

‘BAŞARI ÇITASI YÜKSELDİ’

Ciddi bir rakibimiz olmadığı için projeler konusunda kendimizle yarışıyoruz. Başarı çıtasını daha da yukarılara taşımalıyız. 16 Nisan’da kabul edilen anayasa değişikliğiyle başarı çıtası yüzde 50 artı 1’e çıktı. 2011 ve 1 Kasım’da aldığımız tarihimizin en yüksek oy oranları bile artık yeterli değil. Her ikisinde de yüzde 50’nin üzerine çıkmadan arzu ettiğimiz gibi bir hizmet veremeyiz. Sandıkta yüzde 50’nin üzerine çıkmak için milletimizin her ferdini kucaklamalıyız.

‘TEŞKİLATLAR TAMAMEN YENİLENECEK’

İlçe ve belde teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz, yeniden gözden geçireceğiz. Ortada bir metal yorgunluğu var bunu aşmamız lazım. Çok daha gayretkeş ekiplerle 2019’a hazırlanmamız gerekiyor. İlgili birimlerimiz yoğun bir çalışma içerisinde bu çalışmaları yapması gerekiyor. Ben sizlere güveniyorum.

‘BURADAN VEKİL ÇIKMADI, YATIRIM YAPMAYALIM’ DEMEDİK’

AK Parti Türkiye Cumhuriyeti devletini milletiyle buluşturmuştur. ‘Buradan bize milletvekili çıkmadı buraya yatırım yapmayalım’ dememiştir AK Parti. Burada bizim milletvekilimiz yok buraya havalanı yapmayalım demedik. Sayın Başbakan burada, Yüksekova ve Cizre’ye şehir olma sözümüz var. Olay sadece valiliğin ve bazı kurumların taşınmasıdır. Hızla bu şehirleri dönüştürelim. Hakkari’deki şehiri Yüksekova’ya taşıyoruz.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

892