Erdoğan: NATO bizim düşmanımızdır

Cümhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında, Norveç’teki NATO tatbikatında yaşanan skandala büyük tepki gösterdi:

Suriye ve Irak’ta yaşanan hassas süreci doğrudan Türkiye’nin bekasıyla ilgili gördüğümüz için her aşamasıyla yakından takip ediyoruz. İdlib operasyonu planlandığı şekilde sürüyor. Türkiye, Rusya ve İran olarak bölgedeki gelişmeler karşısında ortak bir tutum oluşturma yönünde oldukça ciddi mesafeler katettik.

AFRİN’İ TEMİZLEMELİYİZ

Bu çalışmalarla, ‘çatışmasızlık bölgesi’ diye ifade edilen bu bölgedeki ateşkes sürecini kalıcı kılmayı istiyoruz. Ayrıca Afrin bizim için çok daha önemli. Terör örgütü olan PYD ve YPG’den Afrin’i temizlememiz gerekiyor. Bunun için de oradaki gözleme noktalarında hakim unsur olarak bulunacağız. Buna mecburuz. Biz, burada hakim unsur olarak bulunmazsak, o zaman burayı farklı terör grupları gelip işgal etme yoluna girerler.

ABD ÇIKMAZA SÜRÜKLEDİ

ABD’nin Suriye krizi başladığından beri verdiği sözlerin çok büyük bir bölümünü tutmaması bizim için büyük bir hayal kırıklığı. Şimdi Afrin’de aynı oyuna gelmek istemiyoruz. Müttefiklik ilişkileri çerçevesinde kolayca çözebileceğimiz nice sorun maalesef ABD tarafından ısrarla çıkmaza sürüklenmiştir. Rakka olayı, Münbiç böyledir, Deyrizor böyledir. DEAŞ ile mücadele dediniz de ne yaptınız? DEAŞ’a bol bol dolar ödediniz.

SENARYONUN FARKINDAYIZ

Ama DEAŞ’la, benim askerim, Özgür Suriye Ordusu kahramanca mücadelesini verdi, hala bu mücadeleyi vermeye devam ediyor. Öbürleri ise zafer işaretleriyle onları dolar ödeyerek uğurluyor. Türkiye’nin hem DEAŞ’a hem de PYD’ye karşı operasyonlarını baltalayan Amerika’nın bu örgütler üzerinden hayata geçirmeye çalıştığı senaryonun biz gayet iyi farkındayız.

HEMEN ASKERİMİZİ ÇEKTİK

Dün (önceki gün) Norveç’te bir durum oldu. Norveç’te düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Bu tabloda Atatürk’ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB’den sorumlu bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. ‘Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 41 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz’ dediler. Dedik ki ‘Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 41 askerimizi süratle oradan çekin.’ Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz. Oyun başka, zaman zaman değişik yerlerde de bunlar yapıldı yapılıyor.

O küstahlar atıldı

NATO’nun 8-17 Kasım tarihlerinde düzenlediği Norveç’teki Trident Javelin Tatbikatı’nda, Atatürk’ün fotoğrafını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismini düşmanla işbirliği içinde gösteren personel ile teknisyenin görevlerine son verildi.

NATO’daki ilk skandal, Atatürk resmiyle ilgili olarak gerçekleşti. Bir teknisyen tatbikatta düşman saflarını temsil etmek için internette bulduğu Atatürk fotoğrafını kullandı. Tatbikat esnasında Türk subaylarının olayı tespit etmesi sonrasında teknisyenin görevine son verildi. Skandala neden olan teknisyen ise heykelin Atatürk’e ait olduğunu bilmediğini savunarak özür diledi.

Türkiye’ye yönelik düşmanca tavır ve skandal bununla bitmedi. İkinci olayda ise Norveç ordusuna bağlı personel, sahte hesapla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın simülasyonda “düşman ülke liderleriyle” yakın ilişki kurduğu ve iş birliği yaptığı mesajını verdi. NATO’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki Türk subayların tespiti sonrasında bu kişinin Türk kökenli, Norveç ordusuna bağlı bir sivil personel olduğu ortaya çıktı. Söz konusu isim ordudan atılırken, hakkında soruşturma açıldı. Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Genelkurmay’dan özür dilerken, Norveç’teki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı da konuya ilişkin özür mektubu yayımladı. Skandallar nedeniyle Türkiye, 10’u Kara Kuvvetleri, 20’si Hava Kuvvetleri, 4’ü Özel Kuvvetler Komutanlığından 41 personeli tatbikattan çekti.

Kaynak: yenisafak

www.yenicag.info

1.1 K