Erdoğan: Tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugüne kadar müttefiklik diyerek, ittifak ilişkileri diyerek bizi oyaladıklarını sananlara son sözümüz budur. Biz Irak’ta ve Suriye’de tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz” dedi.

Manisa’da Soma’da hayatını kaybeden madenlerin ailelerine yapılan evleri de kapsayan toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

Dokuz kaybımız oldu iki günde ama 55 teröristi etkisiz hale getirdik. Bugün aldığım haberler çok daha farklı. Şu anda gerek İHA’larımız, SİHA’larımız ve F-16’larımız oradaki operasyonlarına devam ediyorlar, sayı daha da artacak. Çünkü ‘şehidimizin kanını yerde koymayacağız’ dedik ve terörle mücadelede bugüne kadar yemedikleri darbenin çok daha fazlasını yiyecekler. Biz tek bir askerimizin, polisimizin, jandarmamızın, güvenlik korucumuzun, vatandaşımızın tırnağını dahi teröristlerin topuna birden değişmeyiz.

Bugün gerek Genelkurmay Başkanım, gerek İçişleri Bakanım, gerek Kuvvet Komutanlarım, hepsi Hakkari’de, o bölgedeler. Bütün bu olaylar sebebiyle bölgeyi dolaşıyorlar. Hakkari, Şırnak, Tunceli, oraları dolaşıyorlar. Her an nerede ne var, anında üzerine üzerine gidiyoruz, gideceğiz.

‘ŞU ÖRGÜTÜN ARKASINDA ŞU DEVLET VARMIŞ, ÖTEKİNDE BAŞKASI VARMIŞ…’

Şu örgütün arkasında şu devlet varmış, öteki örgütün arkasında başka devlet varmış, bunların hiçbiri de bizi ilgilendirmiyor. Hiçbir meşru devlet, kendi askerini, personelini teröristlerle bir arada tutmaz. Bizim için teröristlerin yanında olan herkes teröristtir. Atalarımız, ‘Zurnada peşrev olmaz, ne çıkarsa bahtına’ derler. Bugüne kadar müttefiklik diyerek, stratejik ortaklık diyerek, ittifak ilişkileri diyerek bizi oyaladıklarını sananlara son sözümüz budur. Biz Irak’ta ve Suriye’de tespit ettiğimiz tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz, bu böyle biline.

‘BİRİLERİNDEN İZİN ALMAK DURUMUNDA DEĞİLİZ’

Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Bizim için ülkemizin ve milletimizin bekasından daha önemli hiçbir şey yoktur. Sınırlarımız dışında beslenen, eğitilen, silahlandırılan ve üzerimize salınan terör örgütlerini, evlatlarımızın canı ve kanı pahasına durdurmak mecburiyetinde değiliz. Teröristler neredeyse gidip orada tepelerine binmek bizim en tabii hakkımızdır. Şu anda Irak ve Suriye’nin pek çok yeri birer terör yuvası durumundadır. Buralardan ülkemize yönelen terör tehditlerini sınırlarımız içinde değil, bizzat kaynağında bertaraf etmek durumundayız. Birilerinden izin almak durumunda da değiliz.

‘ORADA SAKLADIĞI ŞEYLER OLAN VARSA TEDBİRİ ALSIN, SONRA KÜSMECE OLMASIN’

Sınırlarımız dışındaki bütün terör bataklıklarını kurutmakta kararlıyız. Cerablus-El Bab hattında başarıyla sonuçlandırdığımız, İdlib’de yine başarıyla sürdürdüğümüz operasyonlarımızı her an diğer bölgelere yayabiliriz. Şayet oralarda sakındığı bir şeyler olan varsa şimdiden tedbirini alsın. Sonra darılmaca, küsmece olmasın.

‘EKONOMİDE SEVİNDİRİCİ HABERLER GELİYOR’

Yaptığımız çağrılar karşılığını buldu, yerli otomobil için 5 firma ortak girişim kurdu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ekonomide sevindirici haberleri üst üste almaya devam ediyoruz. Kredi kuruluşları atıyorlar. Bu rakamlar siyasi. Biz güçlüyüz. Yükseliyoruz. Büyümede yılın ilk yarısı yüzde 5’in üzerinde bir başarı elde ettik. Borsamız rekor üstüne rekor kırıyor. Dün 113 bini geçerek yeni bir rekor daha kırdı.

‘AŞIRI SOL, SOMA AİLELERİNİ TAHRİK EDİYOR’

Yitirdiğimiz canları elbette geri getiremeyiz ama onların bizlere emanetleri olan ailelerine sahip çıkmak için elimizden gelen her şeyi yaptık, yapıyoruz. Fakat maalesef bu ülkede özellikle aşırı sol, bunlar ne yazık ki istismarını yapmak suretiyle aileleri tahrik ediyorlar. Aileler üzerinde oyun oynuyorlar. Bunların kimler olduğunu da gayet iyi biliyoruz. Bu oyunu, lütfen, şehit ailelerimizin bozması lazım. Çünkü bu, şehadet; bu, oyuna gelmez.

www.yenicag.info

924