Erdoğan, YSK`nın İstanbul kararı ile ilgili ilk kez konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında gündeme dair önemli açıklamalar yaparken YSK’nın İstanbul kararı ile ilgili de ilk kez konuştu.

AK parti grup tolantısında konuşan Erdoğan, YSK`nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ile ilgili kararı hakkında konuştu.

Erdoğan, ilk önce kısa seçim değerlendirmesi yaparak “Seçim sonuçlarını önceki hafta Kızılcahamam’da enine boyuna değerlendirdik. AK Parti olarak bu seçimlerde 15 büyükşehir, 24 il, 516 ilçe ve 203 belde belediyesi yönetme hakkı elde ettik.

Milletimiz bize 1389 belediyenin 758’inin sorumluluğunu vermiştir. Büyükşehir, il, ilçe ve belde olarak kaybettiğimiz belediyelerin her biriyle ilgili ayrı ayrı çalışma yapıyoruz. Bu başarısızlığa yol açan sebepleri teker teker tespit edecek ve gereğini yerine getireceğiz. Bu işler aceleye gelmez. Tespiti ne kadar sağlıklı yaparsak, çözümü de o derece güçlü olarak hayata geçirebiliriz.” dedi.

“Tabi seçim bitti ama tartışmaları henüz bitmedi.” diyen Erdoğan, 3 ilçedeki belediye başkanlığı seçimlerinin 2 Haziran`da yenilenmesi ile ilgili kararın daha önce verildiğini bildirerek bu seçimlerin en tartışmalı konusunun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri olduğunu söyledi:

“Bu seçimlerin en tartışmalı konusu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri olmuştur. Bu seçimi 25-28 bin arasında bir farkla AK Parti’nin kaybettiği ilan edildi. Biz milli iradeye olan teslimimiz sebebiyle bu durumu saygıyla karşılamaya hazırdık. İlerleyen saatlerde ve günlerde arkadaşlarımızın yaptığı sandık sonuç tutanaklarıyla, ilçe birleştirme tutanaklarıyla, geçersiz oylarla ilgili itirazlar netleştikçe, karşımıza bambaşka bir manzara çıktı.”

“Gördük ki AK Parti’ye 15 bin seçmenin iradesi alanen gasp edilmiştir.” diyen Erdoğan, “Bir irade gaspını görmezden gelemeyiz.” diyerek sözüne devam etti.

AK Parti`nin sandıktan kabulllenmek gibi bir derdinin olmadığını ve olamayacağını bildiren Erdoğan, kendilerinin sadece gasp edilen haklarının ve yapılan açık usülsüzlükten, yolsuzluktan kaynaklanan hataları, yanlışları düzeltmenin peşinde olduklarını dile getirdi.

“YSK hem bizim hem diğer partilerin temsilcilerini dinlemiş, verilen belgeleri incelemiş ve kararını ortaya koymuştur. İBB seçimleri 23 Haziran 2019 Pazar günü yenilenecektir. Kararın ülkemize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyoruz. Bu kararı siyasetçiler olarak sorunlarımızı demokrasi ve hukuk içerisinde çözme iradesini güçlendirecek en doğru adım olarak görüyoruz. 23 Haziran’a kadar olan sürede çok daha fazla çalışarak İstanbul’daki tüm hemşehrilerimizin gönlüne girerek seçimleri kazanmaya çalışacağız. İstanbul halkının en isabetli kararı vereceğine inanıyorum.” diye Erdoğan bildirdi.

Agil Bekir

www.yenicag.info

479