Erdoğan’dan ABD’ye tepki

ABD yönetimin, korumaları için yapılması planlanan 1.2 milyon dolarlık silah satışını öngören bildirimi geri çekmesine Cumhurbaşkanı Erdoğan sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Biz paramızla sizlerden silah alamazken, siz niçin parasız olarak bu terör örgütlerine bu silahları veriyorsunuz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı korumalarının kullanması için ABD ile yapılan silah anlaşması, Trump yönetimi tarafından skandal bir kararla geri çekildi. AP haber ajansı, ismini vermek istemeyen ABD’li bir kongre üyesine dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarına alınacak 1.2 milyon dolarlık silahın satışı için ABD kongresine sunulan teklifi ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geri çekildiğini duyurdu. Tasarı, New Hampshire merkezli silah şirketi Sig Sauer’in ABD hükümetinden silah satışı için onay istemesi üzerine kongreye sunulmuştu. Haberde,tasarının geri çekilme talebinin de yine şirketten geldiği belirtildi. Şirketin silah satışı için onay talebini, Türk tarafının satışın gerçekleşeceği yönündeki beklentisini yitirmesi üzerine geri çektiği ifade edildi.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları, geçen mayıstaki ABD ziyareti sırasında PKK’lı göstericilere müdahale etmiş ve korumalar hakkında dava açılmıştı. ABD’li siyasetçiler, Erdoğan’ın korumalarına tahsis edilecek silahların Türkiye’ye satışının durdurulmasını istemişti.

KARARA ERDOĞAN SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Amerikan PBS kanalına mülakat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ABD Kongresi’nde korumalara silah satışını sağlayan yasanın geri çekilmesi konusunda, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan YPG’ye ABD’nin yaptığı silah yardımını hatırlatarak, “Biz paramızla sizlerden silah alamazken, siz niçin parasız olarak bu terör örgütlerine bu silahları veriyorsunuz” dedi.Cumhurbaşkanı, “Biz bu sorularımızın cevabını bulamadığımız için stratejik ortak olarak bundan üzüntü duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

903