Ermeni teröristler, sivil nüfusu zorla silahlandırarak çatışmalara dahil etmeye çalışıyor

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Karabağ ekonomik bölgesinde yürüttüğü lokal nitelikli antiterör önlemleri devam ediyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov, konuyla ilgili brifing düzenledi.

Eyvazov, brifingde antiterör önlemleriyle ilgili bilgi vererek, “Önlemler sırasında, Ermeni silahlı gruplarına ait havan mermileriyle dolu 6 adet ‘Ural’ markalı askeri araç ve 4 adet havan topu Silahlı Kuvvetlerimiz birimleri tarafından ganimet olarak ele geçirilmiştir. Ermenistan’ın uluslararası kamuoyunu yanıltmak amacıyla sosyal medya hesaplarında paylaşılan dezenformasyonlar, aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından sivil araçlara ve ambulanslara ateş açıldığı şeklindeki yalan haberlerle ilgili olarak, bu asılsız iddiaların çağımızdaki bilgi teknolojisinden faydalanarak kanıtlanabileceğini belirtmek isterim. Öyle ki, karşı tarafın iddiaları doğru olsaydı, sosyal medya hesaplarında bununla ilgili fotoğraf veya video görüntüler yayımlanırdı. Karşı tarafın uluslararası toplumda yanlış bir kanaat oluşturmak amacıyla bu tür suçları planlı bir şekilde işleyerek Azerbaycan tarafını suçlaması ihtimali de mümkün.” dedi.

Anar Eyvazov, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği eylemler çerçevesinde sivillerin ve sivil tesislerin hedef alınmadığını, sadece meşru askeri hedeflerin etkisiz hale getirildiğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dikkatinizi bir başka önemli konuya çekmek istiyorum. Cephanesi tükenen Ermeni silahlı grupları, uzun süreli istihkamlarını terk ederek yerleşim bölgelerinde yeniden örgütleniyor, aynı zamanda Karabağ bölgesindeki sivil nüfusu zorla silahlandırarak çatışmalara dahil etmeye çalışıyor. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni silahlı gruplarına silahlarını bırakmaları ve teslim olmaları konusunda bir kez daha çağrıda bulunuyor, yalnızca bu durumda antiterör önlemlerinin durdurulacağını bildiriyoruz. Aynı zamanda bölgede yaşayan Ermeni nüfusu, Ermeni silahlı gruplarına yakın durmamaya ve onlara destek vermemeye çağırıyoruz. Askeri personelimiz bu çağrıları basılı broşürlerle çeşitli yollarla yerel nüfusa ve silahlı gruplara iletmektedir.

Ayrıca Ermenistan’ın bazı sosyal medya hesaplarında, Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından Ermeni sakinleri tahliye eden Azerbaycan topraklarında geçici olarak konuşlanmış Rus barış gücüne ait mevzi ve beraberindeki sivil konvoyun ateş altına alındığına ilişkin yayılan bilgiler yalan ve dezneformasyondur. Bu tür asılsız iddialara yanıt olarak, barış gücü ile sürekli temas halinde olduğumuzu ve görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli koşulların oluşturulduğunu belirtmek isterim.”

Eyvazov, halihazırda Silahlı Kuvvetlerin lokal nitelikli antiterör önlemlerini sürdürdüğünü vurgulayarak, “Mevcut durum birimlerimizin kontrolü altında. Kamuoyuna düzenli olarak ek bilgi verilecektir.” ifadesini kullandı.

www.yenicag.info

327