Ermeniler radyo frekans karıştırıcı kullanımını artırdılar

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenilerin GPS uydu navigasyon sistemlerine karşı radyo frekans karıştırıcı uygulanması kullanımını yeniden yoğunlaştırdıklaırnı açıkladı.

Bakanlık açıklamasına göre, Rus barış güçlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında bulunan yasadışı Ermeni silahlı grubları tarafından Azerbaycan’ın hava sahasını kullanarak uçuşlar gerçekleştiren yerli ve yabancı hava yolları uçaklarının GPS uydu navigasyon sistemlerine karşı radyo frekans karıştırıcı uygulanması yeniden yoğunlaştı.

21 Ağustos’ta saat 10.15’ten 10.23’e kadar Azerbaycan Hava Yollarına ait “ATR-45” Bakü-Füzuli güzergahı üzere uçuş yapan yolcu uçağına karşı radyo frekans karıştırıcı uygulanması sonucu uçağın GPS uydu navigasyon sistemi saldırılara maruz kaldı.

Olayla ilgili Rus barış gücü birliği komutanlığı bilgilendirilse de bugüne kadar herhangi bir önlem alınmadığı belirtilen açıklamada, bunun kabul edilemez ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün belirlediği kurallara aykırı olduğunun altı çizildi.

www.yenicag.info

230