Ermenistan köşeye sıkışıyor: Brüksel'den sert "Metsamor" talebi

Gelecek ay Avrupa Birliği’yle işbirliği mutabakatı imzalamaya hazırlanan Erivan zor durumla karşı karşıya.

Yenicag.Ru‘nun haberine göre, Ermenistan ve Avrupa Birliği arasındaki ciddi anlaşmazlıkların olmasıyla ilgili Rus medyasında bilgi verildi. Ancak Rus medyası bu konuda Rusya’nın hiçbir rolü olmadığını belirtti. Sadece Brüksel, Erivan’a yönelttiği taleplerini daha da sertleştirdi.

Ermenistan ve Avrupa Birliği 2013 senesinde “Doğu işbirliği” programı çerçevesinde çalışmalara başlar başlamaz Rusya bu konuyu yakın takibe aldı. Bu durum Ermenistan’ı rahatsız ettiği için rotasını Avrasya Birliği’ne çevirdi ve böylece daha fazla çıkar elde edeceğini düşündü.

Şu anda Ermenistan Avrasya Ekonomik Birliği’nin üyesi, ama tüm bunlara rağmen hala gözü Avrupa’da. Avrupa, Ermenistanın ihanetinin farkında, ama Ermenistanı tamamen de kaybetmek istemiyor.

Eğer gelecek ay Brüksel’de anlaşma imzalanırsa, Ermenistan Avrasya Birliği’nin Avrupa’ya entegre sürecine katılmış tek üyesi olacak.

Brüssel, Erivan’ın “Metsamor” atom elektrik santralinin kapatılmasını istiyor. Çünkü Sovyet döneminden beri çalışan bu santralde küçücük bir kaza olursa, kazanın sonuçları Avrupa sınırlarına kadar ulaşabilir. Avrupa Birliği, bu tehlikenin ortadan kaldırılması için elinden geleni yapacaktır.

Ancak Ermenistan bu kararı tek başına alamaz. Çünkü santral sadece Ermenistan’a ait değil, bu yapıda Rusya’nın da hisseleri var.

İşin diğer bir kilit noktasıysa bu santralin Ermenistan’ın elektrik ihtiyacının yüzde 50’ni karşılıyor. Kısacası Ermenistan çok zor durumda: ya Rusya’ya karşı çıkacak, yada Avrupa’yla ilişkilerini bitirecek. Ermenistan halkı Rusya’ya ihanet edilmesini asla kabul etmeyecektir.

Ermenistan yıllarca Rusya’nın gölgesinde yaşadı. Şimdi SSCB’den seneler geçse de Ermenistan hala bağımsızlığını elde edemiyor. Bakalım bu zor seçim karşısında Erivan’ın kararı ne olacak?

www.yenicag.info

1.7 K