FETÖ’nün Azerbaycan’daki medya ayağı nasıl kırıldı?

Bir zamanlar Azerbaycan’da FETÖ’nün eğitim alanının yanı sıra medya alanında da ciddi bir yapılanması olduğunu herkes tarafından bilinmekteydi.

TRT Haber, FETÖ terör ağının Azerbaycan’da oluşturduğu medya kurumlarının nasıl kapatıldığına dair özel haber yayınladı.

Yayın esnasında FETÖ’nün Türkiye dışında Azerbaycan’da da faaliyetlerinin olduğu belirtildi. Uzun yıllar kirli emellerini din ve eğitim perdesi altında gizlemeye çalışan FETÖ, Azerbaycan’da kamuoyunu etkilemek için medya ağı oluşturmuştu.

Konuyla ilgili TRT Haber’e konuşan Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, FETÖ’nün temel amaçlarından birinin kendisi için “medya ordusu” kurmak olduğunu söyledi:

Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger

“FETÖ, Azerbaycan’da kendi çıkarlarına hizmet eden medya ordusu oluşturmak istiyor, bu yönde ciddi adımlar atıyordu. Örneğin Azerbaycan medyasının Türkiye’deki olayları onların gözüyle görmesi için çeşitli yollar deniyorlardı.”

Agil Alesger, ayrıca FETÖ’nün Azerbaycan ve Türkiye’yi bir birine düşürmek için sosyal medya üzerinden yaptığı provakasyonlara da dikkat çekti. Araştırmacı gazeteci, her iki ülkede önemli medya kuruluşlarının bu tür provakasyonları önlemek için elinden geleni yaptığını söyledi.

Ayrıca Yeni Azerbaycan gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni, Milletvekili Hikmet Babaoğlu da bu yönde ciddi adımların atıldığını vurguladı:

Yeni Azerbaycan gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni, Milletvekili Hikmet Babaoğlu

“Bu küresel emperyalizm ağı, ona hizmet eden bir uluslararası terör örgütü oluşturmuştu. Azerbaycan’da teröre ve küresel emperyalizme hizmet eden medya kurumlarının hepsi kapatıldı.”

FETÖ’nün hain planlarının ifşasından sonra Azerbaycan hükümeti söz konusu ağın etkisiz hale getirilmesi için harekete geçti. Sonuç olarak “Zaman Azerbaycan” kanalı ve gazetesinin yayını durduruldu.

www.yenicag.info

1.1 K