FETÖ`nün iş dünyasındaki yeni Azerbaycan imamı: Fetullahçıları kimler nasıl güçlendiriyor?

Ülkede kök salmış FETÖ terör örgütüne karşı yeterli önlemlerin alınmamasından heveslenen FETÖ`cüler faaliyetlerini ve çevrelerini genişletiyorlar.

FETÖ`nün Azerbaycan imamı Elnur Aslanov`un zararsızlaştırlmasından  sonra başsız kaldıkları sanılan yerli Fetullahçıların ülkenin iş dünyasında güçlendikleri hakkında bilgiler var.

Bilgiye göre, şimdi FETÖ`nün Azerbaycan kolunun önemli isimlerinden olan Hidro-Park şirketi başkanı Emruz İskenderov kendi kontrolünde olan şirketlere ve stratejik devlet kurumlarına FETÖ`cüleri yerleştirmeye devam ediyor.

Hidro-Park`ta 2011 yılından itibaren çalışan İskenderov`un FETÖ`ye katılması onun Nahçivan Türk Lisesi`nde eğitim aldığı 1994-1999 yıllarına tesadüf ediyor. Lisenin fizik öğretmeni Hüseyin Avcı`nın etksiyle örgüte katılan İskenderov`un FETÖ`yle bağları Türkiye`nin 9 Eylül Üniversitesi`nde eğitim aldığı yıllarda (1999-2005) daha da güçlenmiş.

Öğrencilik yıllarında FETÖ`ye ait evlerde yaşadığı söylenen İskenderov`un örgütteki aktifliğine göre “ev imamı” ve “bölge imamı” statüsünü kazandığı da iddialar arasında. Bilgiye göre, İskenderov lise ve öğrencilik yıllarından sonra da 2013 yılına kadar örgüt içinde çalışmış. İskenderov`un yurtdışı seyahetlerinde de örgütün “üst düzey” şahısları ile görüştüğü yönünde bilgiler var.

15 Temmuz`dan sonra örgütün diğer üyeleri gibi İskenderov da “kamufle rejimi”ne geçti. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Azerbaycan`da da Gülen örgütüne karşı önlemler alınmaya başlandı. Fakat gerçekleştirilen çalışmaların devamlı olmaması ve “gizli eller”in müdahelesi sonucu FETÖ`cülerin bütünlükle etkisizleştirilmesi müümkün olmadı. Bunun sayesinde FETÖ`nün Azerbaycan kolu varlığını korumakla kalmadı, hatta genişlenmeğe de devam etti.

Yayılan bilgilere göre İskenderov`un koruması altında yüzlerce gizli FETÖ`cü Hidro-Park şirketler zincirine ait Hidrolotus, Tehno-Atinak, AzFen, Azertehnolayn ve diğer şirketlerde yerleştirilerek örgüt hazinesinin doldurulması için halen daha çalışmakta.

Fetullahçıların İskenderov`un eliyle Azersu ve diğer stratejik devlet kurumlarına yerleştirilmeleriyse FETÖ`nün Azerbaycan kolunun devlet için ne kadar tehlikeli olduğunun göstergesi. Buna göre de eminlikle söyleyebiliriz ki, FETÖ`nün Azerbaycan kolu bütünlükle çökertilmezse devleti tehdit eden tehlikeler daha da büyüyecek. Buna engel olmak için örgüte karşı çok geç olmadan gerekli tüm adımların atılması lazım..

www.yenicag.info

987