Fikri Işık: ABD 'Rakka' planını bize sunacak  

Rakka operasyonuna işaret eden Türkiye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “ABD’nin kendine göre planları var ama biz bu planların doğru olmadığını söylüyoruz. Ayın sonuna kadar yeni plan yapılacak ve ABD yönetimi bize sunacak. Askerlerimiz her gün görüşüyorlar” dedi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, katıldığı NTV yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Işık’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“El Bab’da operasyon bitti, ama temizlik sürüyor.

Rakka da kritik bir kent. Dabık ve Musul da aynı şekilde önemli kentler DEAŞ için. ABD, Rakka’daki DEAŞ hareketliliğini biliyor. Biz Türkiye olarak ısrarımızı sürdürüyoruz. Münbiç’ten PKK ve PYD unsurlarının çekilmesi konusunda çalışmalar oluyor. ABD’nin Türkiye’ye taahüdü var, bunun üzerinde çalışıyoruz.

Rakka’da yanlış aktörlerle doğru sonuç alma şansınız yok

Rakka operasyonunun doğru aktörlerle ve doğru zamanlarda yapılması önemli. Yanlış aktörlerle doğru sonuç alma şansınız yok. ABD’ye ısrarla ‘Rakka operasyonu doğru aktörle yapın’ diyoruz.

ABD ay sonuna kadar planını sunacak

YPG olursa DEAŞ’ın temizlenmesi istikrar getirmez. PYD, Kürtleri temsil eden bir grup değil. PKK neyse, PYD’nin öyle bir yapısı var. ABD’nin kendine göre planlar var ama biz bu planların doğru olmadığını söylüyoruz. Ayın sonuna kadar plan yapılacak ve ABD yönetimi sunacak. Askerlerimiz her gün görüşüyorlar.
Bu bölgedeki her gelişme Türkiye’yi doğrudan etkiliyor. Tehdit nereden gelirse gelsin cevap vermek zorundayız.”

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

245