Gelecek ABD Devlet Sekreteri: Rusya Tehlikeli ve Sağı Solu Belli Olmayan Bir Ülkedir

Günümüzde Rusya ABD için tehlike kaynağıdır. Exxon Mobil’in eski başkanı Rex Tillerson’un 11 Ocak tarihinde Senatoda yapacağı konuşmasının bu doğrultuda olacağı düşünülüyor.

Tr.Yeniçağ.Az Washington Post’un konuyla ilgili böyle yazdığı bilgisini veriyor.

Basın ABD Dışişleri Bakanı görevine en önemli aday olan Tillerson’un Rusya’ya karşı başkan seçilmiş Donald Trup’dan bile daha çok sert konum alacağını belirtiyor.

“Bugün Rusya tehlikelidir fakat yine de kendi çıkarları yönünde sağı solu belli olmayan bir ülkedir”. “O Ukrayna’ya saldırmış, Kırım’ı kendi sınırları içine almış, savaş yasalarını çiğneyen Suriye’ye açık destek vermektedir” – Tillerson’un konulmasında belirtiliyor.

“Ayı zamanda Rusya uluslararası arenada otoritesini koymak ve kendi önemimi belirtmek için çalışıyor. Son olaylarda o Amerika çıkarlarını hesaba katmamıştır. Rusya bizim müttefiklerimize karşı kendi görev ve sorumluluklarımıza sadık kaldığımızı anlamalı ve kendi eylemleri sırasında bunu dikkate almalıdır” – diye devam ediyor.

“Sözlerimizle ülkelerimiz arasında tartışma ve sorunları derinleştirmemeliyiz. Bize kendi rotamızı belirlememiz için Rusya’yla onun kibirlerini öğrenme için içten ve açık diyalog gerekir.” – Tillerson belirtiyor.

Eski başkan Senatoda ABD Dışişleri Bakanı görevine adaylığı koşunda yapılacak toplantıda aynı açıklamayı yapmayı düşünüyor.

yenicag.info

www.yenicag.info

336