Genelkurmay Başkanları Gülak ile Veliyev bir araya geldi

temaslarda bulunmak üzere Bakü’ye gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Kerim Veliyev’le görüştü.

Görüşmede, ortak tatbikatlar ve askeri işbirliğinin daha da genişletilmesi yönünde yürütülen çalışmalar müzakere edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, daha sonra Genelkurmay Başkanlığı’nda görkemli bir karşılama töreni düzenlendi, iki kardeş ülkenin milli marşları seslendirildi. Genelkurmay Başkanı Gürak, protokol uyarınca “Şeref Kitabı”nı imzaladı.

Ardından Azerbaycan Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı – Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Kerim Türk mevkidaşı ile görüştü.

Konukları selamlayan Kerim Veliyev, Gürak’ı Genelkurmay Başkanlığı görevine atanması dolayısıyla tebrik ederek, kendisini ve başkanlığındaki heyeti Azerbaycan’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Veliyev, terör karşıtı “Pençe-Kilit” operasyonunun yürütüldüğü bölgede şanlı Türk ordusunun bir askerinin şehit olması nedeniyle Türk mevkidaşına taziyelerini iletti.

Kardeş ülkeyle ortaklaşa düzenlenen ikili ve çok uluslu tatbikatların askeri personelin profesyönelliğinin artırılmasına olumlu etki gösterdiğinin altı çizildi.

Samimi görüşmeden dolayı teşekkür eden Orgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı olarak Azerbaycan’a gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu yıl ve 2024 yılında Azerbaycan ve Türk askeri personelinin katılımıyla düzenlenmesi planlanan ortak etkinliklerin önemine dikkati çekti.

Görüşmede askeri, askeri-teknik, askeri-eğitim ve diğer alanlarda iş birliğinin daha da geliştirilmesi yönünde yürütülen çalışmaların sonuçları ele alındı ve bu faaliyetlerin daha yoğun şekilde hayata geçirilmesinin önemine vurgu yapıldı. Taraflar, karşılıklı ilgi uyandıran diğer konularda ayrıntılı görüş alışverişinde bulundu.

www.yenicag.info

237