Günay Efendiyeva Emine Erdoğan’la bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ve Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Diplomasinin Yeniden İnşaatı” başlıklı Antalya Diplomasi Forumu 11-13 Mart tarihlerinde Antalya’da gerçekleşti.

Forum, 75 ülkeden Devlet Başkanları, dışişleri bakanları, parlamento başkanları ve milletvekillerinin yanı sıra birçok uluslararası kuruluşun başkan ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Katılımcılar, küresel öneme sahip konular üzerinde gözlemledikleri ve tartışmalara giriştikleri 20’den fazla panele katıldı.
Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva Forumda yer aldı.

Efendiyeva, “Dijital çağda kültürel mirasın korunması” başlıklı panel konferansında, Türk dünyası kültür ve mirasının korunması ve tanıtımında teknolojik gelişmenin önemi üzerine bir konuşma yaparak, “Digital çağda kültür mirasın korunması obal olarak. Bu konuşmada, Vakıf ve Üye Devletler tarafından gerçekleştirilen kültürel mirasın dijitalleştirilmesinin çeşitli örneklerine değinerek, Vakfın çalışmalarındaki yeniliklerin alakasına değindi. Son olarak başkan, farklı kültürler arasında gerekli dostane bağların oluşturulmasının, diğer uygarlıklarla etkileşim kurmanın, paralellikler çizmenin ve uluslararası örgüt temsilcilerine ortak bakış açısı bulmanın önemini vurguladı.

Genel olarak, Forum, küresel diplomasi ve uluslararası ilişkilerin önemli bir kanalı olarak rolünü bir kez daha onaylayarak dünyanın her yerinden 2000’den fazla diplomatik lider ve uzmanın dikkatini çekti ve katılmasını kolaylaştırdı.

www.yenicag.info

769