Gürcistan’da yas ilan edildi

Gürcistan’ın Türkiye sınırına 17 kilometre uzaklıktaki Batum kentinde Türk işadamı Erol Avgören’e ait Leogrand Otel’de çıkan yangında 11 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine ülkede pazartesi günü 1 günlük yas ilan edildi.
Gürcistan hükümetinden yapılan resmi açıklamada, “Bütün devlete ait yerlerde otel yangınında hayatını kaybedenleri onurlandırmak için bayraklar yarıya indirilecek” ifadesi yer aldı.

Gürcistan’ın Batum kentinde Leogrand otelinde Cuma akşamı çıkan yangında 10 Gürcistan ve bir İran vatandaşının hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, oteldeki yangın nedeniyle 11 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmişti.
Yaralanan 21 kişinin kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldığı kaydedilen açıklamada, yaralıların hayatı tehlikesinin bulunmadığı ifade edilmişti.

OTEL SAHİBİ EROL AVGÖREN: BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUM

Gürcistan’ın Batum kentinde 11 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan yangının çıktığı Leogrand otelinin sahibi Erol Avgören, yangın sırasında 22 katlı otelin ilk 13 katının dolu olduğunu belirterek, “Hayatını kaybedenlerin hepsi SPA katındaydı. Masaja, yüzme havuzuna, Türk hamamına ve saunaya giren misafirlerimiz, duman yayıldığında yangın merdivenine çıkmak yerine elbiselerini giymek için soyunma odalarına koşmuşlar. Duman çok hızlı yayılmış.” dedi.

Avgören, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otelinde çıkan yangında yaşanan can kayıpları dolayısıyla büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

“OTELDE PATLAMA YAŞANMADI”

Basında olayla ilgili farklı iddiaların yer aldığını belirten Avgören, otelde, iddia edildiği gibi patlama yaşanmadığını dile getirdi.
Su ısıtıcılarının kablolarının alev aldığını ifade eden Avgören, buna, sigara izmariti ya da başka yanıcı bir maddenin neden olmuş olabileceğini söyledi.

Avgören, 22 katlı otelin 2015’ten bu yana hizmet verdiğini belirterek, “Yangın anında otelde ilk 13 kat doluydu. Olay anında hepsi yangın merdiveni sayesinde kurtulmuş. Hayatını kaybedenlerin hepsi SPA katındaydı. Masaja, yüzme havuzuna, Türk hamamına ve saunaya giren misafirlerimiz, duman yayıldığında yangın merdivenine çıkmak yerine elbiselerini giymek için soyunma odalarına koşmuşlar. Duman çok hızlı yayılmış.” diye konuştu.

“BU YANGIN DOĞAL YOLLA ÇIKMADI”

Üç gün önce teknik ekibin otelin tüm bakımını yaptığını bildiren Avgören, şunları kaydetti:

“Doğal yolla çıkan bir yangın değil bu. Gürcü adaletine güveniyorum. Onlar gerçeği ortaya çıkartacaklar. Asansörde ölenler olduğu iddia edildi. Asansörde değil, SPA katında asansörün önünde dumandan zehirlenerek hayatlarını kaybetmişler. Yangın tüplerimizden diğer araçlara kadar hepsi Avrupa’da kullanılan en son sistemler ve hepsi yeni. Yangın alarm sistemi de anında çalıştı. Savcılık, polis ve itfaiye raporu yarın açıklanacak.”

www.yenicag.info

1.2 K