Hikmet Eren: "Sayın Aliyev, "Galip halkın galip lideri!" mottosuyla yeni bir zafer elde etti"

Azerbaycan’ın son 21 yılına liderlik eden Sayın İlham Aliyev, beşinci kez cumhurbaşkanı seçilerek ülkesini yönetme görevini bir kez daha üstlendi. 2003 yılında Umum Milli Lider Haydar Aliyev’in vefatının ardından cumhurbaşkanlığı makamına geçen Sayın Aliyev, son seçimde “Galip halkın galip lideri!” mottosuyla yeni bir zafer elde etti.

Babasının izinden giderek Azerbaycan’ın bölgesel ve küresel rolünü güçlendirmeye devam eden Sayın İlham Aliyev; yıllar süren diplomatik mücadeleleri, orduda gerçekleştirdiği reformlar ve Azerbaycan askerlerinin kahramanca mücadelesi sayesinde Ermenistan işgali altında bulunan Karabağ ve çevresindeki illeri kurtararak babasının vasiyetini yerine getirmişti.

Sayın İlham Aliyev, 21 yıllık iktidarı boyunca Türkiye ile güçlü ilişkiler kurmaya da büyük önem verdi. Türkiye’nin olmadığı toplantılarda dahi Sayın Aliyev, kararlılıkla Türkiye’nin yanında olduğunu ifade etti. “Türkiye yoksa Azerbaycan var, kardeşim Erdoğan yoksa ben varım.” diyerek kardeşlik bağına vurgu yapan Sayın Aliyev, net tavrını her durumda sürdürmeye devam etti. Onun, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile şahsi dostluğu da Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine büyük bir ivme kazandırdı.

EkoAvrasya Vakfı olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’i, kazandığı yeni seçim dolayısıyla tebrik eder; Azerbaycan ile Türkiye arasında asırlardır devam eden kardeşlik bağının ve kapsamlı işbirliğinin, yeni görev döneminde de karşılıklı itimat ve destek üzerine kurulu bir istikrarla sürdürülmesini temenni ediyoruz.

Hikmet EREN
EkoAvrasya Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı

www.yenicag.info

312