Hizbullah’tan Barzani ve referandum iddiası

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yapılan referandumu değerlendirerek, ‘IŞİD yeni bir projeye hazırlanıyor. Bu, bölgenin yeniden bölünme projesi ve başlangıç IKBY’den olacak’ dedi.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela’da şehit edilmesinin bin 378. yılı münasebetiyle bir konuşma yaptı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ninde (IKBY) yapılan referandum ile ilgili açıklama yapan Nasrallah, “IŞİD projesinin bitmesi ve başarısız olmasının ardından yeni bir proje hazırlanıyor. Bu, bölgenin yeniden bölünme projesi ve başlangıç IKBY’den olacak.” dedi.

YENİ BİR ORTADOĞU PROJESİ

Bölgenin tehlikeli bir sürecin önüne konulduğunu belirten Nasrallah, “Yeni Ortadoğu projesi, İsrai’in daha güçlü olması için bölgeyi ırk ve mezhep bakımından taksim etmek. Bölge halklarının sorumluluğu bu bölünme karşısında durmaktır.” diye konuştu.

“MESELE BAŞKA! ALDATILMAYIN!”

Kürtlere kendi kaderlerini tayin etmede aldatılmama çağrısında bulun Nasrallah, “Mesele başka. Mesele, bölgeyi ırk ve mezhep odaklı bölmek. ABD’de bölünmeye destek veren çağrılar yükselirken, Washington’un IKBY konusundaki tutumu güvenilmez.” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

463