"İdlib’de düşünülmeden yapılacak saldırı yüzbinlerce insanın ölümüne neden olucak" - Donald Trump

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’tan Suriye ve müttefikleri Rusya ile İran’a sert bir uyarı geldi.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan Suriye ile ilgili paylaşımda bulunan Amerikalı lider, Şam yönetiminden İdlib’e “düşünmeden” saldırmamasını istedi. Moskova ve Tahran yönetimlerini de uyaran Trump, insanlık trajedisi yaşanmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Suriye Başkanı Beşşar Esad İdlib şehrine düşünmeden saldırmamalı. Ruslar ve İranlılar bu muhtemel insanlık trajedisinde yer alarak derin bir insani hata yaparlar. Yüzbinlerce insan ölebilir. Bunun olmasına müsaade etmeyin.”

Reuters haber ajansına isim vermeden konuşan bir yetkili ise Esad’ın İdlib’in kontrolünü tekrar sağlamak için saldırı hazırlığı aşamasında olduğunu söyledi.

Stratejik bir konuma sahip olan İdlib’de yaklaşık 4 milyon sivil yaşıyor. Kentteki siviller olası bir operasyondan endişe duyarken, herhangi bir çatışma Türkiye’ye ve Avrupa’ya büyük bir göç dalgasını tetikleyebilir.

Şu söylentilerin yaşanması halinde, Almanyalı yetgililer “felakete yol açar” şeklinde yorum yaparken, İran tarafı Esad’ı desteklediklerini duyurdu.

www.yenicag.info

599