İngiltere`nin yeni başbakanı Boris Johnson kimdir?

Muhafazakar Parti’nin Londra Belediye Başkanı adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak siyasette adından söz ettiren Boris Johnson, İngiltere’nin yeni başbakanı oldu. Theresa May’in Brexit planını protesto ederek dışişleri bakanlığı görevinden istifa eden Johnson, belediye başkanlığı görevine başladığı Mayıs 2008 yılından 11 yıl sonra başbakanlık koltuğuna oturdu.

1964 New York doğumlu Johnson’ın tam adı Alexander Boris de Pfeffel. Kariyerine The Times dergisinde gazetecilik ile başlamış olan Johnson bir röportajı çarpıtarak aktarmak nedeniyle kovulduktan sonra The Daily Telegraph gazetesinin Brüksel muhabirliğini yaptı. Burada yükselen Euroskeptisizm (AB şüpheciliği) konularını ele alan Johnson ilerleyen yıllarda gazeteden ayrılarak The Spectator’da editör oldu ve bu görevi 2005 yılına kadar sürdürdü.

Siyasi kariyerine ise 2001 yılında atılan Johnson genel olarak muhafazakar parti politikalarına destek verse de bazı konularda sol liberal eğilimleri oldu. 2008 – 2016 yılları arasında iki dönem Londra Belediye Başkanlığı yapan Johnson’ın popülaritesi özellikle bu dönemde yükseldi. Toplu taşıma vasıtalarında alkol tüketimini yasaklayan Johnson, yeni otobüs seferleri ve tramvay hatları oluşturmasının yanı sıra Londra’nın başarılı şekilde olimpiyatlara ev sahipliği yapmasını sağladı.

Yakın bir süre öncesine kadar dışişleri bakanlığı da yapmış olan Johnson, iki yıl boyunca sürdürdüğü bu görevi Brexit konusunda başbakan ile yaşadığı görüş ayrılıkları nedeniyle Temmuz 2018’de istifa ederek sona erdirdi. Johnson May’in Brexit anlaşmasını sert şekilde eleştirenlerden biri oldu.

Türkiye’de büyük büyükbabasının Türk olması ile bilinen Boris Johnson, kariyeri süresince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil olmak üzere pek ülke lideri ve siyasi figür hakkında alaycı ve hakaretvari söylemlerde bulundu. Aile ağacı oldukça ilginç ve çeşitlilik arz eden Johnson’ın aynı zamanda İngiltere Kral II.George ile de akrabalığı bulunuyor. Anne tarafından büyük büyükbabası ise bir Ortodoks Yahudi Hahamı.

www.yenicag.info

152