Irak Türkmen Cephesi Partisi Genel Başkanı: Türkiye'nin desteğini her an hissediyoruz

Erşat Salihi Kerkük’ten Yeniçağ‘ın sorularını yanıtladı.

Yeniçağ: Sayın Genel Başkan, tüm uyarılara rağmen 25 Eylül’de yapılan referandumdan sonrakı duruma ilişkin nasıl bir değerlendirme yapmak isterdiniz?

Salihi: Durum gerilimli olarak kalmaya devam ediyor. Irak Parlamentosunun aldığı 13 fıkradan oluşan karar çok önemli. Başbakan Haydar el-İbadi’ye süreci yönetmesi için olağanüstü yetkiler verildi. Böylelikle başbakan İbadi bölgeye hükümet güçlerini gönderme yetkisine de sahip oldu. Bağdat hükümeti Kuzey Irak yönetimiyle sadece referandum sonuçlarının iptal edilmesinden sonra görüşe bileceklerini açıkladı. Cuma gününe kadar referandum sonuçları iptal edilmezse, merkezi hükümet Kuzey Irak bölgesine uçuş sahasını kapatabilir. Yabancı havayolları şirketleri bölgeye uçuşlarını durdurarak orayı terk etmişler. Bölge fiili ambargo altına alınmaktadır. Tüm bunların etkili sonuclar doğuracağına inanıyoruz.

Yeniçağ: Şimdi bulunduğunuz Kerkük’teki duruma ilişkin neler söylemek isterdiniz?

Salihi: Durum iyi değil, gerilim sürmekte. Her an provokatif olaylar olabilir. Bu durumda biz de kendimizi savunmak zorunda kalacağız.

Yeniçağ: Dışarıdan beklentileriniz nedir?

Salihi: Türkiye’nin desteğini her an yanımızda hissediyoruz. Sıkıntılı durum olursa, daha büyük destek geleceğinden eminiz. Fakat öte yandan biz Türkiye’nin bu bataklığıa girmesini çok da istemiyoruz. Irak hükümeti kendi yetkileri dahilinde her şeyi çözerse, bundan çok memnun olacağız.

www.yenicag.info

1.1 K