İran’dan Astana açıklaması: ABD’yi masada istemiyoruz

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Tahran’ın Astana’da gerçekleştirilecek Suriye görüşmelerinde Washington’dan yetkilileri istemediğini söyledi.

İran’ın Tasnim haber ajansının aktardığına göre, Kazakistan’ın başkentindeki görüşmelerle ilgili konuşan Zarif, “ABD’nin varlığına karşıyız. ABD’yi davet etmedik ve orada bulunmalarına da karşıyız” diye ekledi.

NE ATEŞKESİ, NE ASTANA’YI…

Halep krizi, Türkiye, Rusya ve İran’ın araya girmesi, ateşkes ihlali, rejim, muhalifler ve Şii milisler arasında anlaşma sağlanması, arından gelen tahliyeler… Astana’da masa kurulma kararı yaşanan bu karmaşık süreçten sonra alındı. Fakat tahliyeler sırasında dahi Şii milisler ikna edilememişti. Sivilleri taşıyan otobüsler, defalarca Şii milislerce durdurulmuştu. Cenevre2de sonuçlanamayan Suriye krizi görüşmelerinin Astana’ya “kaydırıldığı” ise tahliyeler tamamlandıktan snra geldi. İlan edilen ateşkesin daha da genişlemesi ve tüm ülkeye yayılarak siyasi çözüme geçiş için çaba harcanmasının amaçlandığı Astana konusunda geçilen ilk haberlerde ise garantör ülkelerin Türkiye ve Rusya olduğu belirtildi.

Esed rejimine yakınlığı ve sahada binlerce milisi olmasına rağmen İran, Astana’ya mesafeli yaklaşıyordu.

Halen devam eden ihlallerin bir kısmının Şii milisler tarafından yapıldığı biliniyor.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

616