İsveç açıklama istedi Trump cevap verdi

ABD Başkanı Trump’ın geçtiğimiz günlerde “İsveç’te dün gece neler olduğunu biliyoruz” sözleri üzerine iki ülke arasında kriz yaşandı. İsveç, “ABD Dışişlerinden resmi açıklama bekliyoruz” dedi, cevabı yine Trump verdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumartesi günü Florida’nın Melbourne kentinde, açık hava toplantısındaki konuşmasında Cuma akşamı İsveç’te bir şeyler olduğunu ima ederek, “Dün gece İsveç’te ne olduğunu gördünüz. İsveç! Kim buna inanırdı… İsveç” sözlerine, ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama isteyen İsveç’e yanıtı da Trump verdi.

Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Benim İsveç’te neler olup bittiğine ilişkin sözlerim, Fox News’ta yayımlanan göçmenler ve İsveç’e ilişkin programa gönderme yapıyordu” dedi.

İsveç, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumartesi günü Florida’nın Melbourne kentinde, açık hava toplantısındaki konuşması ile ilgili ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama istemiş, Dışileri Sözcüsü Catarina Axelsson da, “Sorunun ne olduğuna açıklık getirilmesini istedik. Trump’ın neyi kastettiğini bilmiyoruz” diye konuşmuştu.

İsveç Hükümetinden Trump’ın konuşmasına ilk resmi yorum da dün akşam İsveç televizyon kanalı SVTnin “Agenda” programına katılan Çalışma Bakanı Ylva Johanssondan gelmiş, İsveçli Bakan, “Ne kastettiğini bilmek istiyoruz. ABD Başkanı konuşunca bütün dünya dinliyor. Diğer ülkelerdeki terör olaylara bağlı olarak İsveç hakkında ne kastettiğini ya da neyi işaret ettiğini anlamadığımız biçimde konuşuyor. Bu sorunun cevabını alabilmek uygun olur” diye konuşmuştu.

Trump’ın Twitter üzerinden yanıtı ise İsveçli bakanın bu konuşmasından iki saat sonra geldi.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

257