Jeffrey: YPG bir araç  

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ABD’nin YPG’ye ağır silah yardımlarını açıkladı.

Jeffrey, “ABD YPG ile uzun vadeli bir ilişkiyle ilgilenmiyor. ABD, YPG’yi tek bir konuda araç olarak görüyor; DEAŞ’ın hezimete uğratılması” dedi.

Ortadoğu’da ABD’nin terör örgütü PYD/YPG’ye ağır silah yardımları devam ediyor. ABD, terör örgütü PYD/PKK’ya Suriye’de DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle 15 ve 20 Mayıs tarihlerinde iki büyük askeri sevkiyat yaptı. Haseke’de görüntülen son sevkiyatlar, ABD’nin terör örgütü PYD/PKK’yı silahlandırma politikasını Başkan Donald Trump’ın resmi kararnamesi haline getirmesinden 6 gün sonra başladı.

ABD’nin Ankara eski Büyükelçisi James Jeffrey, Hürriyet’e açıklamalarda bulundu. Jeffrey, Washington’ın YPG’ye üç tür savaş malzemesi verdiğini söyledi. İlk grupta gece görüş gözlükleri, GPS vb cihazlar, ikinci grupta hafif zırhlı araçların olduğunu kaydeden Jeffrey, üçüncü gruptaki tanksavar ve havan toplarına dikkat çekti. Eski elçi, tanksavarların esas tehdit olduğunu söyleyerek, bu konuda Amerikan ordusunun titiz davranması gerektiğini belirtti.

Jeffrey’nin açıklamalarından dikkati çeken başlıklar şöyle:

“Washington verilecek silahların sayısını ve türünü sınırlamak için itina gösterecektir. Şunu unutmayın; bir terör örgütünü yenecek silahlarla geleneksel bir orduyu yenebilecek silahlar farklıdır. Ama temel nokta şu; ABD YPG ile uzun vadeli bir ilişkiyle ilgilenmiyor. ABD, YPG’yi tek bir konuda araç olarak görüyor; DEAŞ’ın hezimete uğratılması. Yoksa YPG’yi Ortadoğu’daki yeni en yakın dostu falan gördüğü yok.”

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

519