Kapatılan barlardan sivil itaatsizlik

Koronavirüs salgınında durumun kritik seviyeye gelmesi üzerine St. Petersburg’da belediye meclisinin bar ve restoranları 30 Aralık-3 Ocak arasında kapatma kararı aldı ancak bu “isyan” yarattı.

Söz konusu karara uymanın kendileri için iflas anlamına geldiğini savunan bir grup işletme sahibinin girişimi ile, “Yasağa rağmen kapatmıyoruz, bu tarihlerde açığız” kampanyası başlatıldı.

“DİRENİŞ HARİTASI”

Hatta hangi işletmelerin “direnişe” katıldığını ve açık olduğunu duyurmak için özel bir web sitesi de açıldı. Buna “direniş haritası” adı verildi.

İnternet sitesinde yapılan açıklamada, “Bu restoranlar, barlar ve nargile barlar her zamanki gibi misafirler için çalışmaya devam ediyor. Yönetmeliğe uymaları halinde hayatta kalmayacaklar ve iflas edecekler. Bazı işyerleri kapalı kapılar ardında çalışıyor. Sosyal ağlar üzerinden onlara yazın veya arayın” diye, yol yordam gösterildi. Şimdiden, şehrin en işlek eğlence caddesi Rubinstein da dahil olmak üzere 100’den fazla işletme haritaya açıkça “yasağa rağmen açığız” kaydı düştü.

Bu direnişin ardından işletmelerin yeni cezalarla yüz yüze kalabilecekleri belirtiliyor.

Devlet Duma milletvekili Vitali Milonov ise eylemi “anlayışla karşıladığını” söyledi. Milonov, “Bu direnişin yaratıcılarını destekleyemem, ancak anlayabiliyorum. Sanırım bir uzlaşma bulmalıyız, restoranlarımızı, barlarımızı ve lokantalarımızı kurtarmamız gerekiyor. Bunu belediye meclisinin yaptığı gibi yasaklayıcı tedbirlerle yapamayız” dedi.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, iş dünyası ombudsmanı Boris Titov, “St. Petersburg’daki restoran işletmecileri esasen bir sivil itaatsizlik kampanyası ilan ettiler. Ama bunu çok arzulayarak yapmıyorlar. Ancak başka türlü yapamayacakları için mecbur kaldılar” dedi.

www.yenicag.info

250