Karabağ`la başlanan uyanış: "Türk dünyası, kaybettiği gücüne yeniden kavuşuyor" - Kazak uzman

Kazakistanlı siyaset bilimci Ruslan Tusupbekov, “Azerbaycan, Türkiye’nin desteği ile sadece bir buçuk ayda bölgedeki güç dengesini kökten değiştirmeyi başardı.” dedi.

Yenicag.ru muhabirinin sorularını yanıtlayan Kazak siyaset bilimci Ruslan Tusupbekov, yakın zamana kadar Rusya`nın gücünü arkasında hissederek işgal politikasını devam ettiren Ermenistan`ın bu rahatlığını Azerbaycan ordusunun bozduğunu ve Türkiye`nin desteği ile bölgedeki güç dengesini değiştiğini söyledi.

Ruslan Tusupbekov

Tusupbekov, “Kısa zaman içerisinde bölgede durum tamamen değişti. Yakın zamana kadar Güney Kafkasya, Rusya’nın “baba mirası toprağı” olarak görülüyordu. Bu nedenle Ermenistan Rusya`nın desteği ile işgal ettiği Azerbaycan topraklarını boşaltmadı ve kendini rahat hissetti. Azerbaycan, Türkiye’nin desteği ile sadece bir buçuk ayda bölgedeki güç dengesini kökten değiştirmeyi başardı” ifadelerini kullandı.

Rusya`nın her geçen gün Kafkasya`da gücünü kaybettiğini söyleyen Ruslan Tusupbekov, Türkiye`nin Merkezi Asya`da etkisinin arttığını belirtti.

“Evet, küresel bağlamda tüm bunlar Rusya ile Türkiye arasında Güney Kafkasya üzerinden geleneksel ve tarihsel çatışmanın başka bir türü olarak adlandırılabilir. Ve bu çok açık.” diyen Tusupbekov şöyle devam etti: “Açık olan başka bir şey de var, Rusya, her geçen gün bölgedeki gücünü daha çok kaybediyor. Evet, Türkiye’nin tüm Kafkasya ve Orta Asya üzerindeki etkisi artacak ve bu, tarihsel açıdan oldukça doğal. Türk dünyası, önce Rus İmparatorluğu’nun, ardından da SSCB’nin işgali sonucunda kaybettiği mevkilere yeniden kavuşuyor. Artık tüm Türk devletleri, eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde birbirleriyle daha yakın entegrasyona hazırdır.”

Yenicag.ru: Kafkas Ömerov

www.yenicag.info

1.8 K