Kazakistan Dışişleri Bakanı Almanya’da

Kazakistan ve Almanya önümüzdeki süreçte kaliteli yeni seviyeye çıkabilecek devletlerarası ilişkilerin tüm boyutunu kapsayacak çok yönlü ortaklığı artırma gayesindedir. Bu sonuçlara Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Beybit Atamkulov’un Almanya’ya resmi ziyareti çerçevesinde Alman siyasetçileriyle yapılan görüşmelerin neticesinde ulaşıldı.

Kazakistan Dışişleri Bakanı meslektaşı Heiko Maas, Federal Başkanlık Ofisi Başkanı Stephan Steinlein, Almanya – Orta Asya Parlamento Dostluk Grubu Başkanı, Federal Meclis Milletvekili Manfred Grund ve Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın Parlamenter Müsteşarı Thomas Bareiss ile görüştü.

Alman devletinin ileri gelenleri ülkemizde devam eden iç siyasi olayları takdir ederek, bağımsız Kazakistan’ın devlet kuruluşunda Kurucu Cumhurbaşkanı – Elbası Nursultan Nazarbayev’in olağanüstü rolünden övgüyle söz ettiler. Ayrıca dış politika yönünün devam edilmesi ve Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev’in başlattığı sosyo-ekonomik reformları desteklediklerini ifade ederek, sürecin başarılı tamamlanması temennisinde bulundular.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas işbirliğinin stratejik yönlerini ortaklaşa belirlemeye hazır olduklarını söyledi.

Bunun yanı sıra Bakanlar Almanya’nın kilit rolü üstlenme niyetinde olduğu Avrupa Birliği’nin yeni Orta Asya stratejisini hayata geçirmenin pratik yönlerini ele aldılar. Bu bağlamda taraflar Afganistan’daki durumu konuştular.

Federal Başkanlık Ofisi Başkanı Stephan Steinlein ile yapılan görüşmede siyasi işbirliği konuları üzerinde verimli fikir alışverişinde bulunuldu. Bakan Atamkulov dünya toplumuna Üç Diyalog temelinde yeni jeopolitik gerçekliği tesis etme fikrini ortaya atan Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in girişiminden bahsetti. Steinlein da bu görüşü destekleyerek Almanya’nın devletler arasında diyalog kurma fikrinden yana olduğunun altını çizdi.

Bundestug üyesi Manfred Grund ile görüşmede ikili parlamentolar arası ilişkiler konularına değinildi. Bakan Atamkulov 23-24 Eylül 2019 tarihlerinde başkent Nur-Sultan’da gerçekleşecek Avrasya Ülkeleri Parlamento Başkanları’nın Dördüncü Kurulu’nun çalışmalarına Bundestug Başkanı Yardımcısı Hans-Peter Friedrich’in katılacağını memnuniyetle belirtti.

Alman ekonomisi temsilcileriyle yapılan görüşmelerde taraflar ticaret hacminin giderek artmakta olan göstergelerini olumlu değerlendirdiler. Öyle ki karşılıklı ticaret hacmi Almanya istatistik verilerinde göre, 2018 yılında 5,1 milyar ABD dolarını oluşturdu. Kazakistan Almanya’nın Orta Asya’daki en önemli ortağıdır. Zira geçtiğimiz yılın ikili ticaret hacmi Almanya’nın bölge ülkeleriyle yaptığı dış ticari işlemleri hacminin %85’inden fazlasını oluşturdu.

Görüşme gündeminde bu yılın sonuna kadar enerji, makine endüstrisi, yenilenebilir enerji kaynakları, kimya, turizm, ulaştırma ve tarımcılık sektörlerindeki yeni projelere dahil olan iki ülke arasındaki ekonomik ve endüstriyel işbirliğinin “Yol Haritası”nı imzalama konusu da vardı.

Son 12 yılda Kazakistan’a Almanya’dan 8,6 milyar ABD doları tutarında doğrudan yatırım çekildi. 900 üzerinde ortak işletmeler kuruldu ve Kazakistan piyasasında Siemens, WILO, KNAUF, BASF, MetroCash&Carry, OBI, CLAAS, Linde AG gibi Alman devleri faaliyet göstermektedir.

www.yenicag.info

173