"Kazakistan ile işbirliğini geliştiyoruz" - Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Kırgızistan’a gerçekleştirdiği devlet ziyareti kapsamında Bişkek’te Kırgızistan-Kazakistan Yüksek Devletlerarası Konsey 5. Toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşma yapan Ceenbekov, Kırgızistan ile Kazakistan arasında sosyal ve ekonomik alanları dahil çeşitli alanlarda ilişkilerin geliştiğine dikkati çekti.

Ceenbekov, “Ülkelerimiz arasındaki dostluğun ve kardeşliğin sadece gelişeceğine inanıyorum. Bugün ikili ve çok taraflı işbirliğimiz olumlu yönde gelişiyor. Ve bu çalışmaya devam etmeye hazırız.” şeklinde konuştu.

Tokayev’in Bişkek’e yaptığı devlet ziyareti kapsamında düzenlenen ikili görüşmelerin başarılı geçtiğini vurgulayan Kırgızistan lideri, “İkili işbirliğinin birçok önemli konusunu tartıştık. İşbirliğimizin temel konuları üzerinde anlaştık ve onların uygulanması için pratik mekanizmalar belirledik. Görüşmelerimizin, Kırgızistan ve Kazakistan arasındaki ilişkileri yeni bir gelişim aşamasına yükselteceğine duyduğum güveni dile getiriyorum. Kırgız-Kazak stratejik ortaklığının ve müttefik ilişkilerinin, ülkemiz halklarının yararına güçlendirilmeye devam edeceğinden eminim.” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

143