Kıbrıs görüşmelerinde kriz devam ediyor

Kıbrıs Rum tarafının Enosis kararı sonrasında ikinci görüşme yarın yapılacak ama Türk tarafı katılmayacak.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Enosis kararı sebebiyle yarın “ara bölgede” yapılacak toplantıya katılmayacağını açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Kuzey Kıbrıs Türk Yönetimi Mustafa Akıncı, kendi şikayetlerini anlattığını, Anastasiadis’in kendisini dinlediğini, getirdiği dosyaları masaya bırakıp, “Söyleyecek bir şey yok!” diyerek kapıyı çarpıp çıktığını söyledi.

Rum lider Nikos Anastasiadis “Biraz ara istedim. Döndüğümde Akıncı gitmişti” dedi.

BM Kıbrıs özel temsilcisi Espen Barth Eide, “Görüşmeyi Akıncı terk etti. iki lider haftaya tekrar görüşecek” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise durumu şöyle değerlendirmişti:

“Kıbrıs’taki durum haberlere ‘kriz’ şeklinde yansımış. Sonrasında Anastasias, ‘Ben sigara içmeye çıktım’ dedi.”

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ise “Rum Lider Anastasiadis, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye yüksek bir sesle bağırarak adeta fırça attı. Yüksek bir sesle bağırarak ‘benim sizinle konuşacak hiçbir şeyim yok’ diyerek kapıyı vurup çıktı. Sayın Anastasiadis toplantıyı terk etti, biz de bu davranış üzerine orada daha fazla kalmak istemediğimiz için binayı terk ettik. Son liderler toplantısında Sayın Anastasiadis sözcüsünün iddia ettiği gibi ara istemedi ve kapıyı çarpıp çıkıp gitti” dedi.

ÇAVUŞOĞLU İLE TOPLANTIDA DA DİLE GETİRİLMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAvuşoğlu dün Kıbrıs’taydı. Akıncı ile görüşen Çavuşoğlu, sonrasında basın açıklaması yapmıştı. Basın toplantısında her iki lider de Enosis kararı düzeltilmezse görüşmelerin devam edemeyeceğini söylemişti.

 

kaynak: Timetürk

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

427