Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov: “Yargı reformu şimdiden geri dönüşsüz hale geldi”

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Yargı reformu şimdiden geri dönüşsüz hale geldi.” dedi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Ala Arça Devlet Konutu Kongre Salonu’nda bugün, 10 Aralıkta Cumhurbaşkanlığı Adli Reformu Konseyi 3. Toplantıdı düzenlendi.

Toplantının açılışını Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov yaptı.

Ceenbekov, toplantının açılışında, “Yeni kanun ve yasaların normlarının uygulanmasında ilerleme” ve “Adli Reform Konseyi ve hükümet tarafından onaylanan ve yeni yasaların geliştirilmesini amaçlayan faturaların geliştirilmesi ve tanıtılması” olmak üzere iki konuyu içeren gündemi onayladı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Adli Reformu Konseyi toplantısının ikisi de geçen yıl yapıldığını dile getiren Devlet Başkanı, yargı sistemi için yeni bir program taslağının yanı sıra bazı yasal düzenlemelerin geliştirilmesi konusunu değerlendirildiğini ve yeni yasa ve yasaların uygulamaya konulması konusu ele alındığını ifade etti.

Geçen yılın Mart ayında düzenlenen Hakimler Kongresinde, çözülmesi gereken görevleri belirlendiğine dikkati çeken Ceenbekov, şunları kaydetti:

“Mayıs 2018’de talimatlarım doğrultusunda yargı reformunu izlemek için uzman bir çalışma grubu kuruldu. Bu, faaliyetlerin ilerlemesini izlememize, sorunları tespit etmemize ve bunları hızla çözmemize izin veren doğru bir adım oldu. Bu grup, izleme yapmak için cumhuriyetin tüm bölgelerini ziyaret etti. Ayrıca, devlet organlarının çalışanlarını yeni kanun normlarında eğitmek için çalışmalar yürütülmüştür. Ekim 2018’de ve Temmuz 2019’da, çalışma grubuyla yargı reformunu izlemek için toplantılar yaptım. Toplantılar sırasında adli reform uygulamasının ana sorunları tespit edildi. Şu anda, reformların ilk başarıları ortaya çıkmaya başladı bile.”

Devlet Başkanı ayrıca, Birleşik Suç Kaydı ve Suistimal Kütüğü, Birleşik İhlaller Kaydının faaliyete başladığını da vurgulayarak, “Bu sistem, insan haklarının korunmasına ilişkin istatistikler de dahil olmak üzere açık istatistikler göstermeye başlamıştır. Kayıtların tanıtılmasından bu yana, kayıtlı suçların sayısı keskin bir şekilde artmıştır, çünkü yeni yasaların gerekliliklerine göre, her başvuru hatasız olarak kaydedilmelidir. Artık eskisi gibi, kendi takdirine bağlı olarak dava açmak veya kapatmak artık mümkün değil.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov’a göre, ses ve video kayıtları için ekipman alımı ve devlet kurumlarına yazılım sistemleri sağlamak için fon tahsis edildi.

www.yenicag.info

234