Kırgızistan-Kuveyt hükümetlerarası işbirliği komisyonu toplantısı yapıldı

Ortak Kırgızistan-Kuveyt hükümetler arası ekonomik ve teknik işbirliği komisyonunun ikinci toplantısı başkent Bişkek’te gerçekleşti.

Maliye Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Bakan Baktıgül Ceenbayeva ile Kuveyt Maliye Bakanı Dr. Naif Falah el Hajraf’in başkanlığında Kırgızistan-Kuveyt Hükümetlerarası Komisyonu 2. Toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, taraflar, ikili işbirliğini ele aldı ve ikili karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini artırmaya yönelik gerekli tedbirleri almaya hazır olduklarını dile getirdi.

Taraflar, Kırgızistan ve Kuveyt arasındaki ikili işbirliğinin en ilgili alanlarını inceledi.

Toplantıda, ticaret, tarım, enerji, eğitim, bilim, turizm, sağlık, kültür gibi alanlarda işbirliğinin daha da geliştirilmesiyle ilgili konular ele alındı.

Bu yıl Hükümetlerarası komisyonun toplantısı, Kırgızistan ve Kuveyt Devleti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıldönümünde yapılmasıyla tarihi bir olaydır.

Toplantıda konuşan Ceenbayeva, Kırgızistan ile Kuveyt arasında diplomatik ilişkilerin kurulması döneminde siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda ilerleme kaydedildiğine dikkat çekti.

Önemli anlaşmaların eğitim, kültür ve enerji alanında varıldığını kaydeden Ceenbayeva, “Ülkemiz hükümetlerinin dikkatini, pek çok sosyo-ekonomik konuyu en kısa sürede çözmemize olanak sağlayacak olan bugünkü Komisyon toplantısı çerçevesinde yapılan anlaşmaları uygulamak için pratik önlemlere ihtiyaç duyulmasına çekmek istiyorum.” diye konuştu.

Maliye Bakanı ayrıca iki hükümetin çalışmasının ve gelecekteki iş yapılarının gelecekteki etkileşiminin karşılıklı ticaretin performansını etkilemesi gerektiği umudunu dile getirdi.

Toplantı kapsamında, Kırgız Cumhuriyeti Diyanet İşleri Devlet Komisyonu ile Vakıf İşleri Bakanlığı ve Kuveyt Devleti İslam’ı arasında Mutabakat Muhtırası, Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Bilimler Akademisi ile Kuveyt Devleti Bilimsel Araştırma Enstitüsü arasında Mutabakat Muhtırası imzalandı.

Tolantı bitiminde, Kırgızistan-Kuveyt Hükümetlerarası Komisyonu 2. Toplantısı Protokolü imzalandı.

www.yenicag.info

217