Kırgızistan’da İkinci Dünya Savaşı’nın gazilerine bin avroluk yardım yapılacak

Kırgızistan’da Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın (İkinci Dünya Savaşı) 75. yıldönümü onuruna gazilere yardım olarak 75 bin som (yaklaşık 1000 avro) verilecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, ülkedeki gazilere yardım sıfatında yaklaşık bin avro ödenecek.

9 Mayıs 2020’de dünya topluluğu 1941-1945 Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda faşizme karşı zaferin 75. yılını kutlayacak. Savaşın cephelerinde düşmana karşı savaşan yüzbinlerce Kırgız adil bir zafere eşi görülmemiş bir cesaret, kararlılık ve sarsılmaz bir inanç örneği gösterdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, II. Dünya Savaşı’nda faşizme karşı dünya çapındaki tarihsel önemine dikkat çekerek, Kırgız askerlerinin büyük başarılarına saygı göstererek, Zafer’in 75. yıldönümü onuruna cesaret ve kahramanlıklarından dolayı gazilere minnettarlıklarını ifade etmek üzere, Büyük Vatanseverlik Savaşı gazilerinin götürü ödemeleri hakkında bir kararname imzaladı.

Devlet Başkanı konuşmalarında Kırgızistan’daki Büyük Vatanseverlik Savaşı Zaferinin 75. yıldönümünün en üst düzeyde ulusal bir gün olarak kutlanacağını belirtmişti. Ayrıca, Sovyet askerinin büyük başarılarının asla unutulmayacağını vurgulamıştı.

4 Mart 2020 itibariyle Kırgızistan’da Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın 251 gazisi yaşıyor.

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren, İkinci Dünya Savaşı gazilerinin yararları karşılığında aylık parasal tazminat ödenmektedir. Parasal tazminatın büyüklüğü ayda 7 bin somdur.

Ayrıca, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren, gazilere ayda 10 bin som tutarında Cumhurbaşkanının ömür boyu bursu ödeniyor.

Cumhurbaşkanı’nın çıkarları ve bursları karşılığında parasal tazminatın yanı sıra, Büyük Vatanseverlik Savaşı gazileri aylık emeklilik maaşı alıyorlar.

Kabar

www.yenicag.info

517