Kırgızistan`da koronavirüs için önlemler alınıyor

Kırgızistan’da günümüzde epidomiyolojik durum stabildir, koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmedi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Tölö İsakov, bugün KABAR Haber Ajansı binasında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, ülkede koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemler hakkında bilgi veren İsakov, önleyici tedbirler için devlet bütçesinden 30 milyon som tahsis edildiğini, ek fonların tahsisi için de bir teklif yapıldığını açıkladı.

İsakov, “Kırgızistan’a gelen vatandaşların gözlem ve hastaneye kaldırılması olasılığı için Sağlık Bakanlığı ve Acil Durumlar Bakanlığı tarafından bin 404 özel yatak hazırlandı. Ayrıca, Acil Durumlar Bakanlığı, 19 mobil ev ve her biri 10 yer için 15 çadır aktarıldı.” diye konuştu.

Ayrıca, geçici gözlem noktalarında bulunan kişiler için günde üç kez sıcak yemek verildiğinin altını çizen Sağlık Bakan Yardımcısı, “Kırgız Cumhuriyeti’nin sınır kontrol noktalarında, doktorlar-epidemiyologlar, bulaşıcı hastalık uzmanları ve diğer tıbbi çalışanlardan oluşan heyetin 24 saat görev yaptığı 22 sıhhi karantina noktası devreye alındı. Toplamda 500’den fazla sağlık çalışanı görev yapıyor.” dedi.

İsakov, gözlemde bulunan kişilere diş macunu, fırça, havlu, tarak, şampuan, sabun, ıslak antibakteriyel mendil, kişisel koruyucu ekipman, maskeler, el antiseptikleri, dezenfektanlar dahil edilen hijyen çantası verildiğini sözlerine ekledi.

www.yenicag.info

988