"Komünistler hata yaptı, Haydar Aliyev seçilmeliydi" - Rus muhalefet liderinden eleştiri

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, Azerbaycan’ın devlet eski başkanı ve ulusal lideri Haydar Aliyev’in (1923-2003) Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’un yerine Devlet Başkanı seçilmesi gerektiğini belirterek, “Komünistler o dönem hata yaptı!” diye eleştiride bulundu.

Dikgazete’den Fuat Safarov’un haberine göre, Rus devlet televizyonu Rossiya’da canlı yayın programında konuşan Jirinovski, SSCB son lideri Gorbaçov’un ülkeyi yıktığına işaret ederek sert bir dille eleştirdi. Jirinovski, “Bunu o dönem Komünist Partisi yaptı. Gorbaçov’u başa getirmekle büyük hata yaptılar! Onun yerine Haydar Aliyev’in seçilmesi ve Devlet Başkanı görevine getirilmesi gerekirdi!” dedi.

“ASLA MÜSAADE ETMEZDİM”

Bu arada bazı Rus yazar ve gazetecilere göre, Sovyetler Birliği liderlerinden Yuri Andropov (1914-1984) o dönem SSCB Başbakan Birinci Yardımcısı Haydar Aliyev’i kendi halefi olarak görüyordu. Fakat, iddialara göre, Andropov’un beklenmeyen ölümü Aliyev’in iktidarda yükselmesine engel oldu. Azeri “Haggın.az” ajansına göre, 1990’lı yıllarda Rus milletvekillerinin “SSCB Başkanı olsaydınız Sovyetler’in kaderi nasıl olurdu” sorusunu Aliyev, “SSCB’nin yıkılmasına hiçbir şekilde ve asla müsaade etmezdim” diyerek cevaplamıştı. Ünlü Rus gazeteci Sergey Brilyov da “Mihail Gorbaçov: Bugün ve O dönem” adlı belgeselinde, İngiltere’nin 1984 yılında SSCB başına Aliyev veya Gorbaçov’un getirilip getirilmeyeceği hususunda ciddi bir beklenti ve merak içine girdiğine dikkat çekmişti.

www.yenicag.info

259