Kremlin'in "Azerbaycan- 2018 planı": İktidarla muhalefetin tutumu yine çatışıyor  

Rusya’nın gelecek yıl Azerbaycan’da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahele edeceğine dair olasılıklar konuşuluyor.

Yenicag.az‘ın haberine göre, 2018 Ekim ayında gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine iç siyasi güçlerle birlikte, Rusyanın da ciddi anlamda “hazırlandığı” belirtiliyor.

Kremlin Azerbaycan seçimlerine müdahale etme ihtimalini Yenicag.Az’a değerlendiren Milli Meclis’in Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) milletvekili Aydın Mirzezade, bunun için hiçbir neden olmadığını söyledi:

“Azerbaycan kendi tutumu ile tüm dünyaya defalarca bağımsız siyaset yürüttüğünü ve kenar baskıları kabul etmediğini göstermiştir. Bu bakımdan, Azerbaycan’daki iç siyasete dışarıdan müdahale edilmesine de izin verilmez.

Rusya’ya gelince dikkate alınmalıdır ki, ülkelerimiz arasında karşılıklı çıkarlara dayanan derin ilişkiler kuruldu. Böyle bir durumda onun Azerbaycan’daki siyasi sürece karışması için ne sebep var, ne de de girişim. Yine söylüyorum, Azerbaycan devleti bu konuda herhangi bir müdahale girişimine asla izin vermez “.

Konuyla ilgili Yenicag.Az‘a konuşan Klasik Halk Cephesi Partisi (KXCP) Başkanı Mirmahmud Mirelioğlu’ysa bu konuyla ilgili tamamen farklı görüşte. Ona göre, Rusya tehlikesi her zaman günceldir:

“Bildiğiniz gibi, SSCB çoktan dağılsa da, Rusya kendisini eski Sovyet mekanının lideri olarak görmekte devam ediyor. Rusya’nın bu yaklaşımının sonucudur ki, eski Sovyet mekanında çok sayıda kanlı çatışmalar hala sürüyor. Özellikle Karabağ sorunu bugün de çözümlenememiş bir durumda.

İmparatorluk sevdasından asla vazgeçmeyen Rusya çeşitli ülkelerin iç işlerine istediği zaman kaba şekilde müdahale de ediyor, ordu da gönderiyor. Yani Rusya’dan hertürlü olumsuz adım beklenilebilir.

Fakat Kremlin Azerbaycan’da gelecek yıl yapılacak seçimlere karışıp karışmayacağı, müdahele ettiği takdirde bunu nasıl yapacağı konusunda şimdiden konuşmak erken. Eğer bununla ilgili gözlegörülür bir girişim olursa, o zaman somut bir fikir seslendirmek daha kolay olacak.”

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.7 K