"Küskünler" AKP tabanı sayesinde başarı elde edeceklerini sanıyorlar, ama yanılıyorlar" - Azerbaycanlı uzman

“Erdoğan bu üç kişinin özel dosyasını açarsa eğer, onlar da ikili konuşmaları, sırları açmaya çalışacaklar”

Elhan Şahinoğlu

Bu sözleri YeniÇağ`a açıklamasında Türkiye`de Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan`ın AKP`ye alternatif olarak yeni parti (YAP) yaratmalarını ve her iki taraftan da atılacak adımları değerlendiren siyasi yorumcu Elhan Şahinoğlu söyledi.

Elhan Şahinoğlu sözü edilen bu üç siyasetçinin yeni partiyi AKP tabanından oy almak beklentisi içerisinde yarattıklarını söyledi:

“Bunların üçü de AKP`nin kurucu isimleri ve Erdoğan`ın eski yol arkadaşları. Onların esas hedefi AKP tabanından oy almak. CHP`lilerden oy alamayacaklar, HDP`den ise çok az oy alabilirler. Onlar AKP`nin İstanbul seçimlerinde yenildiğini ve kendilerinin de bu yenilgi sonucu AKP`lilerden oy alabilecekleri düşüncesi içerisindeler.

Türkiye tarihinde böyle olaylar çok olmuş. Partiden ayrılarak yeni bir parti kurma çabaları başarısızlıkla sonuçlanmış. Bunda başarılı olan ilk ve son parti AK Parti. Onlar Saadet Partisi`nden ayrılarak bir yıl sonra tekbaşına hükumet kurdular.

Davutoğlu, Gül ve Babacan kendilerinin ünlü kişi olduklarını düşünüyorlar ve bu ünlerinin onlara oy getireceği fikrini benimsemişler. Diğer taraftan insanların AKP`den yorulduğu düşüncesi içerisindeler ve bu yorgunluktan yararlanmak istiyorlar.

Bu üç siaysetçinin geçmişlerine bakarsak o kadar da başarılı bir kariyerlerinin olmadığını göreriz. Mesela Davutoğlu. Dış politikada bir başarı elde edemedi, ülkenin düşmanlarının sayı arttı. Şimdiki Suriye krizinin yaranmasında da onun “büyük emeği” var. Başbakanlık döneminde de ekonomiyi ilerletemedi. Gül de aynen Davutoğlu gibi. Bu üç siyasetçi ziddiyetli figurlar. Üç kişiyle mesele hallolmuyor. Yerli teşkilatlar kurulmalı, taraftarlar toplanmalı… Bu ise o kadar da kolay değil. Bu sebepden dolayı da zorluk çekeceklerini düşünüyorum.

Mesela, Meral Akşener. MHP`den ayrılarak İYİ Parti`yi kurdu. En önemli başarısıysa parlamentoya girebilmesi oldu. Yeni kurulmuş partinin de başarısının parlamentoda kendine yer etmesi olacağını düşünüyorum.”

Erdoğan`ın Gül, Davutoğlu ve Babacan`ın özel dosyalarını açacağı iddilarını da değerlendiren Şahinoğlu, bunun mümkün olabileceğini söyledi:

“Siytasette böyle şeyler çok olmuş. Şimdi Erdoğan da onların özel dosyalarını açabilir. Fakat bu adım Erdoğan için riskli bir adım olur. Çünki Erdoğan, Gül, Davutoğlu ve Babacan`ın özel dosyasını açarsa eğer, onlar da Erdoğan`la ikili konuşmaları, sırları açmaya çalışacaklar. Buna göre de, Erdoğan bu konuda dikkatli davranacak.”

Agil Bekir

www.yenicag.info

361