Kuzey Kore’den ABD ve Güney Kore’ye: Uyarı yapmadan vururuz

Kuzey Kore, Kore Yarımadası’nda ortak askeri tatbikat yapan ABD askerleri ve Güney Kore’yi uyardı. Kuzey Kore ordusundan yapılan açıklamada ‘tatbikatın sürmesi halinde uyarı yapmadan saldırı düzenleyebilecekleri’ belirtildi.

Resmi haber ajansı KCNA tarafından duyurulan açıklamada “ABD ve Güney Kore’nin kukla güçleri, Kuzey Kore’ye yönelik ‘özel operasyona’ ve ‘önleyici saldırı’ya katıldıkları sürece Kuzey Kore ordusunun uyarı yapmadan herhangi bir anda ölümcül darbe indireceğini akıllarında tutmalı. Ordu haydutlar sürüsünün halkımızı hançerleme girişimlerini pasif bir şekilde izlemeyecek” dendi.

Açıklamanın devamında “Genelkurmay Kuzey Kore’nin, düşmanın eylemlerini kendi tarzındaki özel operayon ve önleyici saldırı ile acımasızca ezmekte kararlıdır. Artık ABD emperyalistlerinin ve Güney Koreli savaş manyaklarının özel operasyonunun Kuzey Kore liderliğinin onurunu zedeleme amacı taşıdığı daha açık hale geldi ve hatta ‘önleyici saldırı’ adlı tehlikeli girişimleri ortaya çıktı” ifadeleri kullanıldı.

ABD son olarak Güney Koreli askerlerle birlikte Pyongyang yönetimin kimyasal silah stoğunu imha etmek için tasarlanmış bir ortak askeri tatbikat yapmıştı.

Ortak tatbikatlar ay başında başlamıştı.

Kuzey Kore yönetimi her yıl yapılan bu tatbikatları egemenliğine tehdit olarak görüyor ve nükleer silah programının ABD ve Güney Kore’ye karşı kendini savunma amacıyla gerekli olduğunu iddia ediyor.

Ay başında Kuzey Kore 4 balistik füzeyi Japonya karasularına fırlatmış, bu gelişme Seul ve Tokyo’nun büyük tepkisini çekmişti.

Kaynak: sputnik

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

658