Lavrov: “Kendinize ait olan bir şeyi kiralayamazsınız”

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, New York Times’ın Rusya’nın, Kırım’ı Ukrayna’dan kiralayabileceği biçiminde bir madde içeren plan hazırlandığı yönündeki haberi için konuştu. Lavrov, ‘Kendinize ait olan bir şeyi kiralayamazsınız’ dedi.

Timetük’ün haberine göre Burkina Fasolu mevkidaşı Alpha Barry ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, şunları söyledi:

“Kendinize ait olan bir şeyi kendinizden kiralayamazsınız. Buna eklemek istediğim başka bir şey yok. Dikkatleri, (Ukrayna Devlet Başkanı) Pyotr Poroşenko hükümetinin Minsk Anlaşması’nı yerine getiremiyor olmasından başka yere çekmek isteyenlerin sayısı az değil. Fransız ve Alman meslektaşlarımızın Poroşenko’yu etkileyip sözünü tutmasını sağlayamadıklarını unutturmak isteyenlerin sayısı da az değil.

New York Times gazetesi, Rusya ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için bir plan hazırlandığını iddia etmişti. Gazeteye göre, bu ayın başında, o dönem ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olan Michael Flynn’e iletilen planda Rusya karşıtı yaptırımların iptali ve Rusya’nın Kırım’ı Ukrayna’dan kiralaması gibi maddeler yer alıyor.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

401