LUKoil mahkum edildi – 260 milyon tazminat

LUKoil 260 milyon tazminat ödeyecek.

Rusya’nın en büyük petrol şirketlerinden biri olan LUKoil, Palmali Şirketler Grubu’na 260,9 milyon ruble tazminat ödeyecek. Yeniçağ Azerbaycan’ın haberine göre; bunun sebebi, LUKoil’in Palmali Gemicilik şirketine ait petrol tankerlerini kiraladığı için oluşan borcu. Bu karar, Palmali’nin Rostov şubesinin şikayeti üzerine Astrahan Mahkemesi tarafından alınmıştır.

Dava, LUKoil içinde yer alan LUKoil Nijnevoljsk işletmesine karşı açılmıştı. Mahkeme kararına göre, LUKoil, söz konusu birimiyle imzalanmış sözleşmeler gereğince petrol tankerlerini kiraladığı için 260,9 milyon ruble ödeyecek. Petrol ürünlerini taşımak için gerekli olan tankerleri, Azerbaycanlı iş adamı Mübariz Mensimov’un başında olduğu Palmali Şirketler Grubu’na ait Palmali Gemicilik Şirketi temin ediyordu. LUKoil’in internet sitesinde bu şirketin Hazar ve Azak denizlerinde petrol ve doğalgaz aramalarıyla meşgul olduğu bilgisi mevcuttur.

Şunu da belirtmek gerekir ki, Palmali Şirketler Grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin Palmali Gemicilik Şirketi, Rusya’nın petrol devi LUKoil’in Litasco şirketine de dava açmıştı. Reuter.com’un haberine göre, Hazar Denizi’nde taşımacılık yapan en büyük şirketlerden biri olan Palmali, anlaşma şartlarını bozduğu için Litasco’dan 2 milyar dolarlık tazminat talep ediyor.

www.yenicag.info

603