"Milli ruhu canlandırmalıyız, hepimiz TÜRKÜZ!" - Kazak milletvekilinden çok konuşulacak sözler

Kazakistan milletvekili Ebilfas Hamedov, “Azerbaycanlılar ve Kazaklar, milli ruhu canlandıRlmalıdır. Biz kardeş halkız ve hep birlikte olacağız, hepimiz TÜRKÜZ!” dedi.

Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Meclisi milletvekili, Kazakistan Azerbaycanlıları Birliği Başkanı, Azerbaycan kökenli Ebilfas Hamedov, Yenicag.ru muhabirinin sorularını yanıtladı.

Azerbaycan ve Kazakistan arasındaki ilişkilere dikkat çeken Hamedov, Azerbaycan`ın Kazakistan`ın Kafkasya`da en önemli müttefiki olduğunu söyledi.

Ebilfas Hamedov, “Bugün Kazakistan`da 150 bin kadar Azerbaycanlı yaşıyor. Kazakistan hepimiz için gerçekten de ortak bir ev, ikinci vatan oldu. Ben burada doğdum, burada büyüdüm, bu nedenle burası benim için birinci vatandır.

Kazaklarla Azerbaycanlılar arasındaki ilişkiler uzun zaman önceye dayanıyor. Azerbaycan Kazakistan için kardeş, dost bir ülke ve Kafkasya bölgesinde esas müttefiktir. Ülkelerimiz karşılıklı ticaret ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veriyorlar.

Azerbaycan`da sokaklardan birine Kazakistan`ın dahi oğlu Abay Kunanbayev`in ismi verilmişti. Kazakistan`ın Almatı şehrinde de sokaklardan biri Muahmmet Fuzuli`nin ismini taşıyor. Kazakistan`da Azerbaycan Kültür Günleri, Azerbaycan`da da Kazakistan Kültür Günleri etkinlikleri düzenleniyor. Almatı şehrinde Kazakistan Ulusal Üniversitesi`nde Haydar Aliyev müzesi var.

2020`nin Kasm ayında birkaç siyaset bilimci ve yönetmen Azerbaycan`a giderek DağlıkKarabağ`daki savaştan bahseden belgesel filmi çektiler. Film Almatı ve Nur-Sultan`da gösterildi. Bu, halkımıza olan özel tutumun göstergesiydi.”

“Kazakistan`la Azerbaycan arasında anlaşmazlığa neden olacak herhangi bir siyasi konu yoktur” – diyen milletvekili, şöyle devam etti: “Ekonomik işbirliğinde her şey çok iyi gidiyor, fakat bunun üzerinde daha çok çalışmalıyız.

90`lı yıllarda ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin temeli Ulu Önder Haydar Aliyev ve Elbaşı Nursultan Nazarbayev arasındaki dostluk olmuştu. Ve bugün bu siyaset iki ülkenin Cumhurbaşkanı – İlham Aliyev ve Kasım Cömert Tokayev tarafından başarılı bir şekilde devam ettiriliyor. Şu anda Kazakistan-Azerbaycan ilişkileri en yüksek seviyededir”.

Ebilfas Hamedov, röportajı şu sözlerle sonlandırdı:

“Son olarak söylemek istediğim bir şey var: Azerbaycanlılar ve Kazaklar, milli ruhu canlandırlmalıdır. Biz kardeş halkız ve hep birlikte olacağız, hepimiz TÜRKÜZ!”

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

695