Mübariz Adamın sırrı- Agil Alesger yazıyor

Bu dünyadan çok zengin insan geçti. Fakat kimseye Hacı Zeynelaptin kadar rahmet okunmadı. Bu dünyadan çok mert yiğit geçti. Ama hiçbiri kırk silahtaşıyla binlerce orduya karşı savaşan Kürşad kadar hafızalara kazınmadı. Kürşad kadar cesur, Tagiyev kadar comerttir Mübariz Mensimov. Haksızlığa karşı susmayan, karşısındaki engellerin, atılan namert taşlarının daha da mücadeleci ettiği bir insandır Mübariz Mensimov.

Sayesinde adamdan sayılanların ona karşı ettiklerine rağmen asla doğru bildiğinden vaz geçmeyen, Vatanına, devletine bağlı, hırsızların, soyguncuların yaptıklarını yüzlerine karşı haykırandır Mübariz Kurbanoğlu!.. O sert askeri yüzünün arkasında yardımsever, melek gibi insanı yaşatandır Mübariz bey!.. Tanımadığı, hayatta yüzünü bile görmediği ve belki de hiç göremeyeceği insanlara sırf azerbaycanlı oldukları için arka olandır Mübariz Mensimov!..
Mübariz Mensimov`u aslında bu özelliyi için sevdik. Yalnız mücadeleciliyi ile kalbimizi feth etti.
Belki de ona taşlar atılmasaydı ve üzerine bu kadar namertce gelinmeseydi, canı kadar sevdiyi devletiyle arasında uçurumlar açılmasına çalışmasalardı, o kadar da dikkatimizi çekmezdi. Elbette babanın oğluna etmediyi fedakarlığı yüzlerle öğrencimiz için ettiği, binlerce vatandaşımıza hiç borcu olmadığı halde tanımadan yardım ettiği için “Asrımızın Hacı Zeynalaptin”i gibi gönüllerimizde yeri vardı.

Fakat zirveye yükselmesinde Mübariz Adam olmasının önemi çok büyüktür.

İsminin hakkını veriyor mübarizliyiyle… Onu çökmüş görmek isteyenlere, yalan “iflas etti” başlığını sanki “Karabağ`ı aldık” haberi gibi sevinçle yayanlara (bu zümrenin Karabağ`a karşı tutumunu da biliyoruz) inat daha da yükseliyor. hem iş dünyasında hem de halkın gözünde… Onun başarısının sırrını anlamayanların göremedikleri iki şey var: Halkın duası ve helale haram katmaması… Mübariz Mensimov bunun için güçlüdür, yenilmezdir… Halkın, özellikle de yetimin duası karşısında hangi güç dura bilir ki? Mübariz Mensimov`un gücünün sırrı işte bundadır… Kurban kişinin oğlu hem de onun için güçlü ki helal malına göz dikenin bile helalinde ve haramında gözü yok. Bunun için Yaratan da, yaratılan da onu seviyor ve kolluyor…

Doğum günün kutlu olsun, Mübariz Abi!

Küçük kardeşin Agil Alesger

www.yenicag.info

966