Musul’da çarşaf yasağı

Musul’da Ramazan ayı için özel güvenlik önlemleri alınıyor. Terör örgütü IŞİD’in bitmek üzere olduğu kentteki önlemlerden biri, intihar saldırılarında da kullanılabileceği gerekçesiyle sadece gözleri açıkta bırakacak şekilde çarşaf giymek.

Irak’ın Musul kentinin IŞİD’den temizlenen bölgelerinde kadınların Ramazan ayında sadece gözlerini açıkta bırakacak şekilde çarşaf giymesi yasaklandı. Ninova Emniyeti’nden yapılan açıklamada, yasağın güvenlik önlemleri kapsamında getirildiği belirtildi. Açıklamada ‘IŞİD’in gizli hücrelerinin’ Ramazan ayında İslami giysilerin içine saklanarak intihar saldırısı düzenleyebileceği bilgisi paylaşıldı.

Musul’daki ‘Ramazan yasakları’ kapsamında, motosiklet sürücülerinin de şafak vaktinden sonra dışarı çıkması yasaklandı. Musul’un kurtarılan bölgelerinde, IŞİD motosikletle de bir dizi saldırı düzenlemişti.

Öte yandan, Irak ordusunun kentte IŞİD kontrolü altında bulunan son bölgelerdeki operasyonu sürüyor. Irak özel kuvvetleri dün eski kenti hedef alan geniş kapsamlı bir taaruz başlattı.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.1 K