Nargin sinema filmi için geri sayım başladı

Türk kino sektorunun önemli firmalarından Sancak Medya, Diler Medya ve Ortadoğu Yapım ortaklığında qurulan yeni şirket Medya Küpün ilk layihesi “Cehennem adası Nargin” filmi olacak.

Birinci Dünya Savaşı sırasında asker, kadın, yaşlı – binlerce Türkün esir edildiği  Nargin Adasıyla ilgili film çekiliyor.   ‘Cehennem Adası Nargin’ isimli filmin çekimleri bu yılın Temmuz ayında başlayacak. Filmde Türk ve Azerbaycanlı oyuncular rol alacak. Filmin danışmanları arasında hayatını Sarıkamış ve Doğu Cephesinde yaşanan olayları araştırmaya harcayan ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez ile tarixçi Prof. Dr. Tufan Gündüz yer alıyor. Filmin köstümlerini ise İngiltere Kraliçası  II. Elizabeth’in ‘Lady’lik ünvanı verdiği, aralarında Lady Gaga’nın da olduğu,  dünyaca ünlü  birçok ismin stilisti olan  Türk modacı Zeynep Kartal hazırlayacak.

1915 yılında Doğu Anadolu Bölgesinde başlayan Rus işgalı  sırasında esir alınan binlerce Türk, Rusyadaki esir kamplarına götürülmüştü. Bu esir kampları arasında en zor şartlara sahip olanların başında da Bakü’nün  birkaç mil uzağındaki  Nargin Adası geliyordu. 1915-1917 yılları arasında 20 binden çok Türkün esir olarak tutulduğu adada binlerce Türk şehit olmuştu.  Hâlâ toplu mezarların olduğu ve Türk tarihinin acı dolu sayfalarından biri olan Nargin Adasında yaşanan gerçekleri yansıtacak  filmin senaryosu 6 aya yazıldı. Filmin senaristi Bülent Günal bugüne kadar gün yüzüne çıkmayan tarihi gerçekleri de senaryoya eklemiştir.

‘’Esirler Arasında 2 Yaşlı Bebekler de Vardı’’

‘Cehennem Adası Nargin’ adlı filmi Nargin adasındaki esaret günlerini, Azerbaycanlıların adadan esir Türkleri kaçırmak için yaptıkları fedakarlıkları ve ayni zamanda  Türk ve Azerbaycan  dostluğunu gözler önüne serir.  Nargin adasının Türk tarihinin unutulmuş bir sayfası olduğunun altını çizen yazar : ‘’Azerbaycanlılar Arsa-i Kerbela; Ruslar Yılanlı Ada adı vermiştir Nargin’e. Kışın – 40 derece soğuğun dondurduğu, yazın sıcağın kavurduğu  Nargin adasında 2 yaşındaki bebekler de 80 yaşındaki ninelerimiz de esir tutulmuş. Nargin Adası konusunu  araştırdığımız  zaman  gördük ki, bu ada ve o dönem yaşananlar bir birinden çarpıcı hikâyelerle doludur.’’

‘’Vecihi Hürkuş da Nargin’den Kaçırıldı’’

Nargin Adası esaret günlerinde her ne kadar büyük  acılara sahne olsa da beraberinde böyük  bir kahramanlığı da kendisinde yaşatmakta.  Nargin, Türk ve Azerbaycan dostluğunun zirvede olduğu  dönemi temsil ediyor. İnsanlar Cehennem Adası Nargin filmini izlediklerinde  ‘İki devlet tek millet’ sloganını tam anlamıyla kavrayacaktır. Türkler adada esir tutulurken, Azerbaycanlı gençler türk esirleri aç kalmasın diye denize ekmek atar,  Hacı Zeynelabidin Tağıyev,  büyük  tehditleri göz önüne alarak adaya yardım gönderirdi. Ve sonunda adadaki başta Türk askerleri olmak üzere esirler kaçırılmaya başlanır. Kaçırılan o askerler arasında Türkiye’nin  ilk savaş pilotu Vecihi Hürkuş da var. Esirlikten kaçırılıb  Bakü’de  Azerbaycan ordusuyla birlikte göğüs göğüse savaşarak şehit olan askerler de var.

Özgün Senaryosuyla Dikkat Çekiyor

Cehennem Adası Nargin filminin senaryosu, Erzurum Umudum Köyünden esir alınarak Nargin’e kaçırılam 8 yaşındaki Mustafa’nın Kolağası Halit Bey ile askerleri Mümin Çavuş, Iğdırlı Yusuf ve Pehlivan Hamza tarafından kurtarılma hikâyesi üzerine kurulmuştur. Yaşanan olaylardan ilham alınarak geniş bir senarist grubu ile yazılan filmde, Türk esirlerini kurtarmak için bütün servetini harcamayı göze alan  Hacı Zeynelabidin Tagıyev, önemli bir yere sahip. Filmdeki gerçek karakterler arasında Dr. Neriman Nerimanov ve Ayşe Ana gibi  yardımsever Azerbaycanlılar da var. Esaret günlerinde göz yaşartıcı bir aşk  hekâyesinin de anlatıldığı Cehennem Adası Nargin filmi, 2020 yılında vizyona girecek.

www.yenicag.info

3.1 K