Nasıl daha zeki olunur?

Son veriler, zeki insanları ayıran özelliklerin yüzde 40’ının sonradan kazanıldığına işaret ediyor. Birtakım alışkanlıklar kazanarak daha zeki olmak mümkün.

Bilim insanları zekânın genetikle ilgisinin sandığımızdan daha az olduğunu söylüyor.

Birtakım alışkanlıklar kazanarak daha zeki olmak mümkün. ABD’deki Tufts Üniversitesi’nden Robert Sternberg, zekânın sabit olmadığın düşünenlerden. Yeni Zellanda’daki Otago Üniversitesi’nden James Flynn, zekâ seviyelerinin geçtiğimiz yüzyılda yükseldiğini öne süren bir başka isim. Peki günlük hayatta yaptığınız ufak değişiklerle nasıl daha zeki olabilirsiniz? “Keep Your Brain Alive” kitabının yazarı nörobiyolog Lawrence C. Katz ve Manning Rubin, ilk olarak rutinlerinizden vazgeçmenizi öneriyor. Mesela sabahları önce kahvaltı yapıp sonra giyiniyorsanız bunu tersine çevirip önce giyinip sonra kahvaltı yapın. Farklı yollardan yürüyün ve yolda gördüğünüz telefon numaralarını, tabelaları ezberlemeye çalışın. Ailecek yemek yerken masada sürekli aynı yerde oturuyorsanız yer değiştirin. Markette etiketleri okuyun ve bunları anımsamaya çalışın. Daha çok sosyalleşin. Yeni yemekler öğrenin ve pişirip yiyin. Beynin herhangi bir kas gibi olduğunu ve güçlenebileceğini öne süren Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Mark Lythgoes da “Dişinizi alışık olduğunuz elinizle fırçalamaktan vazgeçin. Gözlerinizi kapatarak duş alın. Mutlaka yağlı balık yiyin. İşe bisikletle ya da yürüyerek gidin. Yeni sözcükler ezberleyin, yeni insanlarla tanışın, yeni yollar öğrenin. Alışverişe bir listeyle gitmeyin, almanız gerekenleri ezberleyin” diyor.

Yapılabilecekler elbette bunlarla sınırlı değil… Daha zeki arkadaşlar edinmek ve daha az online olmak da şart. Öğrendiklerinizi birilerine anlatın ki beyninizde yer etsin. Spontane olarak yeni şeyler öğrenin, yeni beceriler kazanın, dil öğrenin. Devamlı plan, program yapmak yerine harekete geçin. İlgi alanınız her ne ise, mesela küresel ısınmaysa onunla ilgili çeşitli istatistikler ezberleyin, etrafınıza anlatın. Bulmacayı ve puzzle’ı hayatınızdan eksik etmeyin ve iyi uyuyun. Dahi Albert Einstein gibi şekerleme uykusuna yatın, problem çözme yeteneğinizi ve hafızanızı geliştirmek için yürüyüş yapın, makarna yiyin.

PEKİ ÇOCUKLARINIZ NASIL DAHA ZEKİ OLUR?

Bunun için de yöntemler var…

Araştırmalar müzik derslerinin önemli olduğuna işaret ediyor. Özellikle piyano derslerinin çocuklarda IQ yükselttiğini söyleyen uzmanlar var.

Hareket şart. Böylece çocuklar yeni şeyleri yüzde 20 oranında daha kolay ve hızlı öğrenir. İsviçre’de 18 yaşındaki 1 milyondan fazla kişi üzerinde yapılan çalışmada spor ile IQ yükseltilebileceği öne sürülmüştü.

Çocuklarınıza kitap okumayın, onlarla birlikte kitap okuyun.

İyi bir arkadaş çevresi çocuklarınızı daha zeki yapar.

Teknoloji zihni tembelleştirdiğinden çocuklarınızı gerekmedikçe uzak tutun.

www.yenicag.info

1.6 K